MAHARET EŞ ANLAMLISI NEDİR? MAHARET KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI

Eski sözcüklerin günlük hayattaki yerlerini kaybettiği bugünlerde bazı kelimeler hala zamana direnerek kullanım alanlarını devam ettirmekte. Lakin yeni nesil üyeleri genellikle bu kelimelerin anlamlarını bilmiyor. Bu nedenle de genellikle bu kelimelerin eş anlamlılarını kullanıyor.

MAHARET EŞ ANLAMLISI NEDİR? MAHARET KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI

Maharet kelimesi günlük hayatta hala karşılaştığımız eski kelimelerden bir tanesi olma özelliğine sahip bir sözcük. Bu nedenle maharet kelimesinin eş anlamlısının ne olduğu gençlerin araştırdığı sorulardan bir tanesi. Eskilerin halen sıklıkla kullandığı maharet kelimesinin günümüzde kullanılan eş anlamlısını öğrenmek için içeriğimizi inceleyebilirsiniz...

MAHARET EŞ ANLAMLISI

Yapılan araştırmalar Arapçadan dilimize geçmiş olan maharet kelimesinin TDK'ye göre eş anlamlılarının beceri, yetenek, ustalık gibi sözcükler olduğunu göstermektedir. Günümüzde de maharet kelimesi yerine sıklıkla beceri kelimesi kullanılmaktadır. Bu nedenle maharet eş anlamlısı olarak beceri sözcüğü kabul edilmektedir. Yine de belirtmekte fayda vardır ki maharet kelimesi yerine yetenek veya ustalık sözcüklerinin kullanılmasında da bir sakınca bulunmamaktadır.

Yani görüleceği üzere bir cümle içinde maharet kelimesini geçirmek istemeyen kişi "beceri, ustalık, yetenek" gibi kelimeleri de kullanabilir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2021, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1