METAFOR NE DEMEK, TDK'YA GÖRE KELİME ANLAMI NEDİR? FELSEFEDE VE PSİKOLOJİDE METAFOR ÖRNEKLERİ

Dilimize Fransızca’dan geçen metafor kelimesi felsefe, psikoloji ve edebiyat gibi alanlarda yani hayatın hemen her alanında karşımıza çıkar. Bu kelimenin çoğu zaman yanlış anlamda kullanıldığı da görülmektedir. Kitaplarda metafor kelimesinin kendisine de metafor örneklerine de

METAFOR NE DEMEK, TDK'YA GÖRE KELİME ANLAMI NEDİR? FELSEFEDE VE PSİKOLOJİDE METAFOR ÖRNEKLERİ

Dilin anlamı karşılamaya yetmediği durumlarda estetik kaygı güdülerek mecaz ve soyut anlamlara başvurulur. Metafor terimi de bu durum sonucunda ortaya çıkmıştır. Edebiyat, felsefe, psikoloji gibi pek çok alanda bir terim olarak yer tutan metafor kelimesi, güzel benzetme amacıyla kullanılır. Çoğunlukla yaşam ve ölüm gibi varoluşsal durumlara ilişkin metaforlar üretildiğinden felsefede ve psikolojide metafor örnekleri sıkça görülür. Pek çok kişinin duyduğu ancak kelimenin doğru kullanımına ve anlamına çok az kişinin aşina olduğu bu kelime; metafor ne demek, TDK'ya göre kelime anlamı nedir sorularıyla inceleniyor.

METAFOR NE DEMEK?

Türk Dil Kurumu'na göre metafor kelimesinin anlamı "Eğretileme, benzetme amaçlı mecaz" şeklindedir. Ancak edeni bir sanat olarak bakıldığında metafor ve benzetme arasında bir fark vardır. Metaforda bir durum başka bir durum ile ifade edilir. Metafor, anlaşılması zor soyut kavramları somut hale getirir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 11:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1