MİLLİ YÜZÜCÜYE ABD’DEN TAM BURS

Lise öğrencisi milli yüzücü 17 yaşındaki Olcaytu Hatipoğlu, spordaki başarısını eğitim başarısı ile taçlandırdı. Milli sporcu, ABD’nin en seçici üniversitelerinden olan Tulane Üniversitesi Mühendislik Bölümü’nden tam burslu erken kabul aldı Henüz 17 yaşında bir lise

MİLLİ YÜZÜCÜYE ABD’DEN TAM BURS
Henüz 17 yaşında bir lise öğrencisi olan milli yüzücü Olcaytu Hatipoğlu, hem eğitimde hem sporda aynı anda gurur veren başarılara imza atılabileceğinin en güzel örneklerinden biri oldu. 5 yaşındayken Edirne'de başladığı yüzme sporunu hiç bırakmayan Olcaytu, ortaokuldayken SEV Üsküdar Amerikan Lisesi'ni (UAA) kazandı. Yüzmedeki başarısı sayesinde UAA'dan tam burs kazandı. Olcaytu akademik ve spor alanındaki başarılarını şimdi de uluslararası arenaya taşıdı. ABD'nin en seçici, oldukça zor kabul veren üniversitelerinden biri olan Tulane Üniversitesi Mühendislik Bölümü'nden henüz 11'inci sınıfın ortasındayken tam burslu erken kabul aldı. Hatipoğlu, ayrıca hem Tulane Üniversitesi yüzme takımına girdi hem de ABD'de Division 1 League'de yüzmeye hak kazandı.

YÜZMEDEKİ BAŞARININ ETKİSİ
Olcaytu, hem akademik hem de atletik alanda yakaladığı bu önemli başarı ile uluslararası yüzme dergisi Swimming World Magazine'de de haber oldu. Tulane Üniversitesi'nden tam burslu kabul almasının arkasında, akademik başarısının yanı sıra yüzmeye sıkı sıkı sarılmış olmasının yattığını vurgulayan Olcaytu, şunları söylüyor: "Bursumun tamamı 'atletik burs' ve normal başvuru ile kabul döneminden yaklaşık bir yıl önce kabul aldım. Burada da yüzmenin geleceğime yaptığı büyük etki ortaya çıkıyor. Tulane Üniversitesi'nin Amerika'nın en eski ilk on tıp fakültesinden biri olması, beni Biyomedikal Mühendisliği alanına yönlendirdi. Bu alanda en yüksek seviyeye gelmek için çalışacağım ama yüzmenin yeri bende her zaman ayrı kalacak."

MİLLİ TAKIMIN GURURU
Lise eğitimi için İstanbul'a geldikten sonra antrenmanlarına FMV Işık Spor Kulübü'nde devam eden Hatipoğlu'nun kulüp lisansı ise Fenerbahçe Spor Kulübü'nde. Üsküdar Amerikan Lisesi Kız Yüzme Takımı kaptanlığını yapan Hatipoğlu, 14 yaşından itibaren de ayyıldızlı formayı giymeye başladı. Branşı sprint kelebek ve sprint serbest olan Hatipoğlu, "Türk Milli Takımı'nı uluslararası yarışlarda temsil etmekten gurur duyuyorum. En son düzenlenen Balkan Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre kelebek branşında 3'üncü olarak ülkemi temsil ettim" dedi.

SPORA DA DERSE DE VAKİT VAR
HERKESIN sıcacık yatağında uyuduğu saatlerde, haftanın en az üç günü sabahın beşinde kalkıp antrenmana, oradan çıkıp okula, ardından tekrar antrenmana dönüp havuza giren, akşam vakti evine gidip ders çalışan Olcaytu, buna rağmen her şeye vakit ayırabildiğini söyledi. Olcaytu "Sporu, sosyal ve akademik yaşamı bir arada sürdürebilirsiniz. Çünkü spor zamanı yönetme, disiplinli ve düzenli çalışma becerileri kazandırıyor. Evet, yorucu bir tempo ama emeklerinizin karşılığını kesinlikle alıyorsunuz. Ben yüzme sayesinde hem liseyi spor bursuyla okuyorum hem de şimdi ABD'de üniversiteden tam burs aldım. Sporla ilgilenen ve sınav senesinde olan kardeşlerime kesinlikle sporu bırakmamalarını tavsiye ederim. Şimdi yaptıklarının gelecekte istedikleri yerlere gelmelerini sağlayacağını unutmasınlar" diye konuştu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2021, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1