“OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR FOTOĞRAFI MOBİL CİHAZLARLA ÇEKİYOR”

Okul öncesi 60-72 aylık çocukların fotoğrafı tanıma ve üretme yetkinliklerini inceleyen Öğr. Gör. İbrahim Tarkan Doğan yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmaya göre çocukların yüzde 75'i daha önce fotoğraf çektiğini belirtirken, çocukların yüzde 66

“OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR FOTOĞRAFI MOBİL CİHAZLARLA ÇEKİYOR”

Çocukların sadece yüzde 8'inin ailelerinin fotoğraf makinesini kullandığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Öğr. Gör. İbrahim Tarkan Doğan, “Çocukların yüzde 47'si fotoğrafın çekilme nedenine ilişkin kendi gerekçelerini içeren cevaplar verse de, sadece yüzde 2'si fotoğrafın hatırlamak için çekildiğini ifade ediyor. Çocukların yüzde 75'i daha önce fotoğraf çektiğini belirtirken, çocukların yüzde 66'sı fotoğrafı mobil cihazlarla çektiklerini, yüzde 63'ü de mobil cihazlarla daha güzel fotoğraf çekildiğini söylüyor” diye konuştu.
Araştırma kapsamında çocuklara uygulanan atölye programı hakkında konuşan Doğan, “Çocukların yüzde 87,2 başarı oranına ulaştı. Bu oran, okul öncesinde fotoğrafçılık atölye çalışmasıyla, çocukların maruz kaldıkları görselleri ve fotoğrafları nitelik bakımından ayırabilme gücünü kazanabildiklerini ve tüketici konumun yanı sıra üretici konuma geçebildiklerini gösterir nitelikte. Okul öncesinde fotoğraf ve fotoğrafçılık eğitimine ilişkin yapılacak çalışmaların sayıca artırılması okul öncesi eğitimin niteliğinin artırılmasına da önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1