ÖZEN EŞ ANLAMLISI – ÖZEN KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Birbirlerinin yerine kullanılan sözcüklere eş anlamlı kelimeler denir. Günlük hayatımızda sıklıkla karşımıza çıkan özen kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ise birden fazladır. Türkçe derslerinde konu olarak öğrencilere aktarılırken, günlük yaşamda konuşma ve yazı

ÖZEN EŞ ANLAMLISI – ÖZEN KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Özen eş anlamlısı ile gün içinde sık sık araştırılıyor. Yazılışları ve okunuşları farklı olsa da her iki kelime de aynı anlamı taşıyorsa eş anlamlı kelimedir. Özen kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ise bir değil birden fazladır. Bu nedenle de bu kelimenin anlamının yanı sıra özen eş anlamlısı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Bu nokta eş anlamlı kelimeler sözlüğü ve TDK bizlere yardımcı oluyor. Peki özen eş anlamlısı nedir? İşte özen kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ile ilgili detaylar!

ÖZEN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

TDK açısından özen kelimesi için eş anlamlı olarak, 'itina' karşımıza çıkıyor. Cümle içerisinde kullanılan özen kelimesi yerine aynı anlam barındırdığı için itina eş anlamlı kelimede onun yerine geçer. Cümlede birbirleriyle yer değiştirdikleri zaman cümlenin anlamında herhangi değişiklik olmazsa bu eş anlamlı kelimedir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1