PARAGRAFTA SAPTAMA NEDİR? SAPTAMA NE DEMEK?

Paragraflar uzun ve sınav süreleri kısıtlı olduğu için paragraf sorularında hata oranları daha yüksektir. Bu sebepleparagrafta saptam soruları, çoğu zaman için öğrenciler adına zorlayıcı olabilir. Paragrafta saptama nedir? Konusuna bu yazımızda değineceğiz. Saptama ne demek?

PARAGRAFTA SAPTAMA NEDİR? SAPTAMA NE DEMEK?

Saptama cümleleri uzun paragrafların arasına gizlenerek öğrencilerin karşısına zor bir soru olarak çıkmaktadır. Paragraflar ne kadar uzun olursa olsun aslında içerisine gizlenmiş olan saptama cümlelerini bulmak aslında oldukça basittir.

SAPTAMA NE DEMEK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından verilen bilgiye göre saptama kelimesi "bir şeyin durumu, niteliği, niceliği üzerine kesin bilgi edinmek ya da bir şeyi belirgin kılmak, belirginleştirmek, kesinleştirmek." Anlamlarına gelmektedir. Türkçe'de saptama ne demek? Yani biraz daha halk diliyle tabir etmek gerekirse; bir konu, olay hakkında tespitte bulunmaktır.

SAPTAMADA BULUNMAK NE DEMEK?

Bir şeyin durumunu belirgin bir duruma getirmek amacıyla kullanılan kelimeler saptamada bulunmak olarak değerlendirilir. "Ahmet'in bu yılki büyük başarısı ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayacaktır" Bu örnekte olduğu gibi Ahmet'in başarısı hakkında saptamada bulunulmuştur.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2021, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1