TALAS SAVAŞI TARİHİ, NEDENLERİ, SONUÇLARI VE ÖNEMİ: TALAS SAVAŞI KİMLER ARASINDA OLMUŞTUR?

Talas Savaşı Türk ve İslam tarihini etkileyen olaylardan biridir. Tarihte Türkler birçok dini benimsemiş İslam dinini kabul edinceye kadar çeşitli devletlerle ile askeri ve siyasi noktalarda mücadelede bulunmuşlardır. Tüm savaşların ayrı bir önemi olsa da Talas Savaşının akabind

TALAS SAVAŞI TARİHİ, NEDENLERİ, SONUÇLARI VE ÖNEMİ: TALAS SAVAŞI KİMLER ARASINDA OLMUŞTUR?

Tarihte birçok savaş meydana gelmiştir ve bu savaşların her biri kendince önemli olup, bir takım sonuçlar doğurmuştur. Talas Savaşı'nda da oldukça önemli olaylar gelişmiş ve neticeleri ile gidişatın seyri değiştirmiştir. Talas Savaşı Türk- İslam ve dünya tarihinde gerçekleşmiş olan, nedenleri ve sonuçları ile de dikkat çeken önemli savaşlardan bir tanesidir. Özellikle Tarih derslerinde altının çizilmesi gereken pek çok önemli olayı içinde barındıran Talas Savaşı, yaşanan gelişmeleri ile öğrencilerde de kalıcı izler bırakmaktadır.

TALAS SAVAŞI NEDİR?

Talas Savaşı Araplar ve Çinliler arasında meydana gelen bir savaştır. Talas ırmağı kıyısında Doğudan batıya yönelen Çinliler ile ön- Asya'dan doğuya yönelen Araplar tam bu noktada savaşmışlardır. 5 Gün süren bu muharebe, Çin'in yenilgisi ile sonlanmıştır. Hem Çin hem de Türk ve İslam tarihinde önemli sonuçlar doğuran savaşlardan biri olarak bilinmektedir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 11:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1