TÖREN EŞ ANLAMLISI – TÖREN KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Türkçe’de en sık kullanılan sözcükler arasında sayılan tören kelimesi, eş anlamlı kelimelerden biridir. Doğumdan ölüme dek hayatın içinden pek çok olayı törenlerle anarız. Hal böyle olunca, birçok vatandaş bu kelimeyle ilgili detaylı bilgi arayışına girdi. Tören eş anl

TÖREN EŞ ANLAMLISI – TÖREN KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Kökeni Osmanlıca'ya dayanan tören kelimesi hiçbir anlam kaybına uğramadan günümüze kadar gelmiştir ve günlük hayatta sıkça kullanılmaktadır. Tören eş anlamlılarıyla dönüşümlü olarak kullanılabilir. Soyut ya da mecaz anlamı yoktur. Törenin zıt anlamlısı da bulunmamaktadır. Tören eş anlamlısı nedir? Sorusuna yanıt olarak birçok kelime gösterilebilir. Ancak akla ilk gelen ve alternatif olarak en çok kullanılan kelime "merasim" kelimesidir.

TÖREN ANLAMI TDK

Tören kelimesinin anlamı TDK tarafından şu şekilde verilmiştir: Anma, kutlama, nişan, evlenme, ölüm gibi nedenlerle yapılan toplantı. Tarihte ve günümüzde, toplumun hemen her kesiminde, birçok toplumsal olay için törenler düzenlenmiştir. Bir kurumun açılış töreni, cenaze töreni, önemli bir kişinin anma töreni, yemin töreni, karşılama töreni, resmi bayramlarda düzenlenen bayrak töreni bunlardan sayılabilir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 18:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1