TÜRKİYE’NİN MUCİT LİSELERİ

Başkan Erdoğan’ın alınan patent sayılarına vurgu yaptığı meslek liseleri, Türkiye’nin mucit okullarına dönüştü. 1 yılda sanayi ürünlerinden yapay zekâya birçok alanda toplam 803 patent başvurusu yapıldı. 198 ürün tescil aldı Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki g

TÜRKİYE’NİN MUCİT LİSELERİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış Töreni'nde dile getirdiği patent alacak düzeye gelen meslek liseleri Türkiye'nin adeta fabrikaları gibi çalışıyor. Birer icat merkezleri haline gelen meslek liseleri 1 yıl içinde yüzlerce patent başvurusunda bulundu. 2019-2020 yılında mesleki ve teknik eğitim kurumları tarafından 803 patent, faydalı model, tasarım ve marka başvurusu yapıldı. Bu başvuruların 198'i tescil edildi. İşte Türkiye'nin dört bir yanından icat çıkaran meslek liselerinden bazı örnekler:

-İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi: Öğrenciler demir çelik sanayisinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin kesim ve dekorasyon işlerinde kullandığı CNC fiber lazer kesim makinesi üretti. 430 bin liraya mal edilen makine Uzak Doğu ülkelerinden 800 bin TL'ye ithal ediliyordu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2021, 07:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1