VAKİT EŞ ANLAMLISI – VAKİT KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Eş anlamlı kelimeler arasında, günlük dilde en çok kullanılan ve asla eskimeyecek tanımlardan olan vakit kelimesi gösterilebilir. Vakit kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ve söz öbekleri, dil bilimi meraklılarının en çok araştırdığı konuların başında geliyor. Vakit eş

VAKİT EŞ ANLAMLISI – VAKİT KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Birbiri yerine ödünçlenebilen kelimelere eş anlamlı kelimeler denir. Bu kelimeler arasında dahil edilen vakit sözcüğü de eş anlamlıları olan ve sıkça kullanılan bir sözcüktür. Vakit kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük; bulmacaseverler, dil bilgisi meraklıları ve öğrenciler başta olmak üzere birçok vatandaş tarafından aratılıyor. Vakit eş anlamlısı nedir? Sorgusuna TDK'dan yanıt geldi. İşte vakit sözcüğünün eş anlamlısı!

VAKİT ANLAMI TDK

TDK'nın tarifine göre vakit kelimesinin anlamı zaman, bir işe ayrılmış veya bir iş için alışılmış saatler, çağ, belirlenmiş olan zaman şeklinde ifade edilmiştir. Vakit kelimesi Arapça wkt kökünden gelen wakt "zaman" sözcüğünden dilimize geçmiştir. Zaman kelimesine alternatif olarak kullanılan vakit sözcüğü, zamanla anlam genişlemesine uğramış ve soyut anlamlar kazanarak zaman kelimesinden daha çok anlamı kapsayacak hale gelmiştir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1