VİETNAM SAVAŞI TARİHİ, NEDENLERİ VE SONUÇLARI: VİETNAM SAVAŞI NE ZAMAN OLDU, KİM KAZANDI?

Kore Savaşı’nın ardından Soğuk Savaş’ın 2. Sıcak çatışması olan Vietnam Savaşı, 1955-1975 yılları arasında varlığını sürdürmüştür. Nedenleri ve sonuçları ile çok konuşulan Vietnam Savaşının ardından yaşamına devam edip ülkesine dönen askerlerin büyük bir k

VİETNAM SAVAŞI TARİHİ, NEDENLERİ VE SONUÇLARI: VİETNAM SAVAŞI NE ZAMAN OLDU, KİM KAZANDI?

Dönemin en kanlı savaşlarından biri olan Vietnam Savaşı, başta Sovyetler Birliği olmak üzere Doğu ve Batı Bloğunun idaresindeki ABD güçleri arasında meydana gelmiştir. İkinci Çinhindi Savaşı şeklinde de ifade edilen Vietnam Savaşı, Güney Vietnam, Kuzey Vietnam, Laos ve Kamboçya bölgelerinde vuku bulmuştur. Vietnam Savaşı'nın Batı Bloğunda ABD VE Güney Vietnam bulunuyordu. Doğu Bloğunda ise Çin Halk Cumhuriyeti, Kuzey Vietnam ve Sovyetler Birliği yer alıyordu. Uzun yıllar boyu devam eden Vietnam Savaşı, tarihte en büyük savaşlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİETNAM SAVAŞI TARİHİ

Vietnam Savaşı, 1955 ve 1975 yılları arasında Doğu ve Batı Bloğunda meydana gelmiştir. Önceleri İngiltere ve Fransa sömürgesi altındaki Çinhindi bölgesi II. Dünya savaşı döneminde Japonya'nın hakimiyetinde idi. Fransa ve İngiltere 1945 tarihinde güç kazanmak için bölgeye tekrar girmiştir.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 12:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1