YEL EŞ ANLAMLISI NEDİR? YEL KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI

Yel kelimesinin kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Bu yüzden farklı yörelerde farklı anlamlandırılabilmektedir. Aynı zamanda yel kelimesi birçok deyimde de kullanılmaktadır. Fakat genel olarak hava olaylarıyla ilgili kullanılmaktadır. Pek çok anlam barındıran bu kelimenin eş

YEL EŞ ANLAMLISI NEDİR? YEL KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI

Yel kelimesi mecaz anlam bakımından da oldukça zengin bir kelimedir. Buna bakarak yel kelimesinin birçok yorumu ortaya çıkmaktadır. Fakat bu yorumların çoğu yöresel bazlı kullanılmaktadır. Yazılışları ve okunuşları farklı fakat anlamları aynı olan sözcüklere anlamdaş yani eş anlamlı sözcükler denir. Yel kelimesinin eş anlamlısını bilmek yel kelimesini daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.

YEL KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

Yel kelimesini daha iyi çözümlemek için yel eş anlamlısı olan rüzgar kelimesini kullanabiliriz. Bu açıdan bakıldığında yel kelimesi bir hava olayı olarak karşımıza çıkmaktadır. Tam olarak tanımına baktığımızda ise 'herhangi bir etki ile havanın yer değiştirilmesiyle oluşan esinti' olarak değerlendirebiliriz. Halk ağzında romatizma ağrısı olarak da kullanımı vardır. Ayrıca kalın bağırsaktaki bir gaza verilen isimdir. Yel kelimesi bunlara ek olarak günlük hayatta kullandığımız birçok deyimde kullanılmaktadır. Bunun nedeni yel kelimesinin kökenin eskiye dayanmasıdır.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2021, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1