YETENEK EŞ ANLAMLISI – YETENEK KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Türkçe’nin kelime hacminin genişliği dolayısıyla dilimizde bol miktarda eş anlamlı kelime yer alır. Bu kelimelerden biri de yetenektir. Kelime bilgisiyle ilgili vatandaşlar sık sık eş anlamlı kelimeler hakkında araştırma yapmaktadır. Yetenek eş anlamlısı nedir sorgusu da bu ba

YETENEK EŞ ANLAMLISI – YETENEK KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI NEDİR?

Bulmaca meraklılarının sıkça karşılaştığı eş anlamlı kelimelerden biri olan yetenek kelimesi araştırılıyor. Dilimizde yetenek kelimesine karşılık gelen pek çok sözcük vardır. Bu kelimeler birbiri yerine kullanıldığı için günlük dilde sıkça karşımıza çıkar. Yetenek eş anlamlısı nedir sorusuna yanıt arayan vatandaşlar, bu kelimenin kökeni hakkında da araştırma yapıyor. İşte yetenek kelimesinin eş anlamlısı olan sözcük ve etimolojisi!

YETENEK KELİMESİNİN ANLAMI

Türk Dil Kurumu, bu kelimenin karşılığı olarak "Bir kimsenin bir şeyi anlama, yapabilme ya da bir etkiyi alabilme yeterliliği, gücü" anlamını vermiştir. Ayrıca yetenek kelimesi Ruhbilim terimi olarak "Öğrenme olmaksızın kişinin zihin ve devinim alanlarındaki iş başarma gücü" anlamına gelir. Bir diğer anlamı ise "Bir duruma uyma konusunda organizmada bulunan ve doğuştan gelen güç, kapasite" şeklindedir. Özetle bu sözcük öğrenilmeden kazanılan gücü ifade eder.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1