2022 YILI BÜTÇESİ BU HAFTA SONUNA KADAR TBMM'YE SUNULACAK

Kamu idareleri bütçeleri, kamu kaynaklarının etkin kullanımını kolaylaştıran, şeffaflığı ve hesap verebilirliği ön plana koyan program bazlı performans esaslı olarak hazırlanacak. 2022 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla

2022 YILI BÜTÇESİ BU HAFTA SONUNA KADAR TBMM'YE SUNULACAK

AA muhabirinin yaptığı derlemeye göre, bütçe kanun teklifinin Cumhurbaşkanı tarafından mali yılbaşından en az 75 gün önce TBMM'ye sunulması gerekiyor. Bu kapsamda 17 Ekim'e kadar 2022 Yılı Bütçe Kanun Teklifi Meclise sunulacak.

Bütçe teklifinin kasımın ilk haftasında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlanması ve 55 gün içinde tamamlanarak Genel Kurula gönderilmesi öngörülüyor. Ardından bütçe, Genel Kurulda da görüşülüp mali yılbaşına kadar karara bağlanacak.

Bütçe görüşmeleri sırasında milletvekilleri Genel Kurulda gider artırıcı veya gelirleri azaltıcı önerilerde bulunamayacak ancak cari ve izleyen yılların bütçelerine mali yük getiren tekliflerde öngörülen giderleri karşılayabilecek mali kaynağın gösterilmesi zorunlu olacak.

Genel Kurulda kamu idare bütçeleri ile değişiklik önergeleri, üzerinde ayrıca görüşme yapılmaksızın okunarak oylanacak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1