AKKUYU NGS'DE 'ÇATLAK OLUŞTUĞU' İDDİASINA YALANLAMA

Akkuyu Nükleer AŞ, Mersin'in Gülnar ilçesinde inşası bitmeme fail Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde çatlama oluştuğu iddiasının doğruyu yansıtmadığını bildirdi.

AKKUYU NGS'DE 'ÇATLAK OLUŞTUĞU' İDDİASINA YALANLAMA
Mersin

Kurumdan meydana getirilen açıklamada, Akkuyu NGS'de çatlama oluştuğuna yönelik, birtakımı iletişim araçları organlarında ve içtimai medyada iddiaların toprak almış bulunduğu anımsatıldı.

İddialara bağlı paylaşılan videoteyp kaydı hatırlatılan açıklamada, "Konuya bağlı paylaşılan videonun önceki bölümünde toprak düzlük görüntüler, Akkuyu NGS tesisi kapsamındaki çatı ve yapılara ilgilendiren değildir. Bu görüntülerin, Akkuyu NGS yapım bölgesinde mevcut yolun ve hususi müşterek alanın müşterek bölümüne ilgilendiren bulunduğu görülmektedir. Herhangi müşterek binanın temeli sıfır bu beton yüzeyin üstünde iri müşterek iş makinesinin izleri görünmektedir. Ayrıca bu çeşit makinelerin beton mefruşat ve temelin üstüne çıkması beklenir değildir." ifadeleri kullanıldı.

Video kaydında Akkuyu NGS'nin 3 numaralı ünitesine ilgilendiren türbin binasının temelinde çimento tesviyesi meydana getirilen müşterek kısmın da görüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bina temelindeki sırtçı plak vazifesini üstüne branş beton zemin, binadan mevrut iyon açık bölgeye dağılımı vazifesini üstlenir. Ayrıca asliye yapısı düşüncesince toprak altı sularına gönül rahatlığı su yalıtımını sağlayıcı bu beton yüzey, çatı piyasası düşüncesince henüz arızasız müşterek mefruşat oluşturur ve sonunda yapım demirinden açılan güçlü karkasların henüz kırılan müşterek biçimde yerleştirilmelerini sağlar. Temel yapısı düşüncesince hazırlanmakta bulunan yerin oluşturulmasında rastgele müşterek devir beton kullanılmaz. Zemin arada sırada betonun adına mıcır, çakıl taşı yahut kumdan açılan tabaka biçiminde yapılır. Bu biçimde henüz sonraları üstünde güçlü karkas monte edilmesi yapılması ve binanın temeli düşüncesince arızasız müşterek vadi oluşturulması sağlanır. Beton zeminde, dizayn parametreleri çerçevesinde rastgele müşterek değişikliğin olması, binanın rijitlik değerleri, kepaze yazı edilmektedir bulunan binanın stabilitesini tek biçimde etkilemez. Nükleer santralin çatı ve yapılarının yapımı düşüncesince yerin uygunluğu, müşterek paradigma mefruşat araştırı emek harcamaları kararında konfirmasyon edilmiştir."

"Akkuyu NGS'deki halis muhlis icraat denetleme altında yürütülmektedir"

Açıklamada, Akkuyu NGS yapım sahasındaki halis muhlis çalışmaların, Türk, Rus ve arsıulusal nitelik ile düzenlilik düzenlemeleri doğrultusunda Akkuyu Nükleer AŞ, müteahhit şirketler, Fransız mühendislik grubu Assystem kabil özgür denetleme kuruluşları ve Nükleer Düzenleme Kurumu çeşidinden meydana gelen aşırı kademeli ve sonsuz denetimler altında yürütülmüş bulunduğu belirtildi.

Zeminden çıkan suyun tahliyesiyle dayalı iddialara da işaret edilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

"Zeminden suyun çıkmış bulunduğu sahneler de yapım emek harcamaları sırasında yapılan, uygun su boşaltma işlemlerini göstermektedir. Yer altı su düzeyinin faziletkâr olması ve bu suyun asliye çukuru tevlit yahut asliye beton döküm emek harcamaları düşüncesince bariyer teşekkül etmesi kabil hallerde yapım bölgesinde muvakkat adına yerin kurutulmasına müteveccih müşterek paradigma iş gerçekleştirilir. Bu işlemler, asliye yapısı düşüncesince su yalıtımı evresine geçilinceye ve toprak altı su düzeyinin üstüne çıkılıncaya derece bitmeme eder. Bu amaçla, yapım çalışmalarının yürütülmüş bulunduğu alanlarda, pompalar yardımı ile biriken suyun boşaltma edilmesi üzere suyun birikeceği pompa çukurları açılır. Görüntülerde toprak düzlük ve zeminden su çıkışı adına yayınlanan bölümlerde birlik adına bu çalışmalara aittir. Su düzeyinin düşürülmesi üzere geçer not oluklar, pompa çukurları, su alma kuyuları, benzer anahtar ve gereçler, iş teçhizatı ve makinelerinin çalışmasıyla yandaki mevcut binaların yapımı ve kullanılması düşüncesince bariyer teşekkül etmeyecek biçimde organizasyon edilir. Sadece yapım etabında planlı çalışmaların anne sebebi Akkuyu NGS bölgesinde başkaca tefcir sistemlerinin kepaze yazı edilmesinden ibarettir. Bu manzume sebebiyle toprak altı su düzeyinin düşürülmesi ve rahmet sularının çatı ve yapılardan uzaklaştırılması sağlanacaktır."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1