AVRUPA MERKEZ BANKASI BAŞKANI LAGARDE: DİJİTAL MÜŞTEREK AVROMUZ OLACAK

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB'nin mümkün "dijital avro" ihracına müteveccih kamuoyu görüşü alınmasının tamamlandığını bildirdi.

AVRUPA MERKEZ BANKASI BAŞKANI LAGARDE: DİJİTAL MÜŞTEREK AVROMUZ OLACAK
Berlin

Lagarde, Reuters bilgi ajansı kabilinden planlı "Geleceği Yeniden Düşünmek" temalı devre içi konferansta, Kovid-19'un ekonomiye etkisi, dijital nukut ve Avro Bölgesi ekonomisine bağlı değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomik görünümün Kovid-19'un yayılmasını karşılamak düşüncesince geçerli kısıtlamalara karşın hala berk bulunduğunu vurgulayan Lagarde, ECB'nin Avro Bölgesi'ndeki iktisadi gelişme düşüncesince sonuç öngörülerinin, baştan küsurat Kovid-19 hikâye sayılarına ve yenilenen kısıtlamalara karşın hala aşırı bariz ortak biçimde "makul" bulunduğunu söyledi.

Lagarde, Amerika seçimleri, Brexit'te AB ile ortak tecim anlaşması yapılması, Kovid-19 aşılarının onayı ve uygulanmaya başlanması da karışma şimdi ilkin iktisadi görünümü gölgeleyen belirsizliklerin çoğunun bundan sonradan ortadan kalktığına ayraç ederek, bu sene düşüncesince öngörülen yüzdelik 3,9'luk GSYH artışının bugün hala muteber bulunduğunu kaydetti.

ECB'nin, en sonuç Aralık 2020'de piyasaya çıkan iktisadi görünüş raporunda, Kovid-19'a huzur kısıtlamaların bu senenin ilkin çeyreğinin sonuna derece süreceğini öngördüğünü bildiren Lagarde, "Marttan sonradan unsur ülkelerin kısıtlamalara bitmeme etmeleri icabında bu akıl donör olur." dedi.

"Bitcoin, kimi kınanması müstelzim faaliyetleri kolaylaştırıyor"

Christine Lagarde, Kovid-19'un etken bulunduğu afiyet ve iktisadi krizin bitmeme etmesi zımnında hala akçasal ve finansal yardıma gerekseme duyulduğunu, gerektiği sürece akıllıca akçasal şartları sürdüreceklerini anlatım etti.

Son haftalarda kıymetini çabuk ortak biçimde artı dijital mülk ünitesi Bitcoin mevzusuna de yer veren Lagarde, "Bitcoin kurgusal ortak varlık." ifadesini kullandı. Lagarde, Bitcoin'in kimi kınanması müstelzim faaliyetleri kolaylaştırdığını savundu.

Bitcoin düşüncesince düzenleyiciye gerekseme bulunduğunu dile getiren Lagarde, dijital mülk ünitesi mevzusundaki düzenlemelerin global ölçekte ikrar görmesi icap ettiğini söyledi.

ECB'nin muhtemel "dijital avro" ihracına müteveccih kamuoyu görüşü alınmasının tamamlandığını bildiren Lagarde, "Dijital ortak avromuz olacak. Bunun ihracının 5 yıldan ortak tomar sürmeyeceğini umuyorum. Bizim düşüncesince bunun lojik ortak yeğleme bulunduğu için tehlikesiz edinmek az buçuk devir alacak." sanarak konuştu.

Ödemelerin gizliliği talebi

ECB'den meydana getirilen açıklamada da "dijital avro" ihracına müteveccih 12 Ekim’de başlatılan devre içi ankete 8 bin cevap geldiği belirtilerek, soruşturma verilerinin kılavuz kaptan analizlerinde, "ödemelerin gizliliğinin" gizil ortak dijital avronun istem edilen nitelikleri ortada yüzdelik 41 ile en faziletkâr tam arazi aldığı, bunu yüzdelik 17 ile "güvenlik" ve yüzdelik 10 ile "Avrupa çapında ulaşım talebinin" izlediği kaydedildi.

Açıklamada, dijital avro dair etraflıca ortak raporun ilkbaharda yayımlanacağı bildirildi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1