AYDIN'A KURULAN 'DEV KAĞIT FABRİKASI' İSTİHSAL DÜŞÜNCESİNCE GÜNEŞ SAYIYOR

Kipaş Holding'in Aydın'ın Söke ilçesinde 658 dönüm karşı kurduğu ve martta üretime geçmeyi organize ettiği kağıt fabrikasında 1700 insana iş olanağı sağlanacak.

AYDIN'A KURULAN 'DEV KAĞIT FABRİKASI' İSTİHSAL DÜŞÜNCESİNCE GÜNEŞ SAYIYOR
Aydın

Kahramanmaraş merkezli Kipaş Holding, özellikle dokuma kazanmak az daha enerji, tarım, çimento ve kağıt sektöründe çalışkanlık gösteriyor. Kağıt sektöründeki önce yatırımını Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde karşılayıcı şirketin bu alandaki ikinci durağı ise Aydın'ın Söke ilçesi oldu.

Söke Organize Sanayi Bölgesi'nde 658 dönüm ilişkin kurulan kağıt fabrikası yatırımında sona gelindi. Yılda tahminî 730 bin titrem kağıt üretilecek dev tesiste üretimin martta başlaması planlanıyor.

Kullandığı uygulayım bilimi ve sığa yönünde dünyanın önde mevrut kağıt fabrikalarından bir tanesi kendisine yayınlanan tesis, öz gücünü de üretecek. Arıtma tesisi de tamamlanan fabrikada ağırlıklı kendisine Türkiye'nin ithal etmiş bulunduğu kağıtlar üretilecek.

Yeni sima koronavirüs salgını dolayısıyla açılışında beş altı ay teehhür bulunan tesiste atılan kağıtların depolanması sürüyor.

"300 milyon dolarlık ithalatı ortadan kaldıracak"

Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, AA muhabirine, kağıt fabrikasının, ithalatı engellediği düşüncesince ciddi ortak yatırım bulunduğunu söyledi.

Tesisin faaliyete geçmesiyle akan açığın önlenmesine şişman ulama sunacağını anlatım fail Öksüz, "Burası 550 milyon dolarlık ortak yatırım. İkinci otomobil vardığında de 700 milyon doları geçecek. Çok şişman coşku duyuyoruz. Ülkemizin gereksinimi bulunduğu ortak yatırım. Türkiye'nin 300 milyon dolarlık ithalatını ortadan kaldıracak, güçlü 200 milyon dolar da dış satım planlıyoruz. Fabrika öz dalında Avrupa'nın en büyüğü olacak." niteleyerek konuştu.

Türkiye'nin bundan sonra emektar makinelerle istihsal meydana getirecek ortak yurt olmadığını vurgulayan Öksüz, sanayicilerin sonuç teknolojiyi kullanımı gerektiğine ayraç etti.

Grup kendisine kağıt üretiminin ana sektörlerinden bir tanesi olduğuna ayraç fail Öksüz, şöyleki bitmeme etti:

"10 bini sabık çalışanımız var. Burası da üretime geçince 11 bini aşacağız. Ülkemizin yatırıma gereksinimi var. Daha ortak tomar mevhibe almak, henüz ortak tomar dış satım yapmak, gençlerimize henüz ortak tomar istihdam iletmek açısından önemli. Teknoloji itibarıyla hayattaki bulunan teknolojilerin zirvesinde ortak yatırım. Arıtmasından, kazanından tutun herhangi ortak durumunda Avrupa'nın istediği çevreci kriterlerinin dahi üstünde ortak tesis. Fabrikayı el değmemiş atılan kurallarına gereğince mensur ettik. Tesisin açılmasıyla semt istihdamına da aşırı şişman ortak ulama sağlayacağız. Pandemi dolayısıyla planlarımızda beş altı ay teehhür oldu. İnşallah 3 ayak tabanı derece deneyim üretimlerine başlamayı planlıyoruz."

Öksüz, makineleri fabrikaya 2 bin tır ile taşıdıklarını dile getirdi.

Nişasta fabrikası yatırımı yolda

Kipaş kendisine yatırımcı ortak ekip olduklarını anlatım fail Öksüz, "Paramız oluştukça sonsuz ülkemize yatırım gerçekleştirmek istiyoruz. Yatırımlarımızın da çoğunda Allah'a şükür kalburüstü olduk. Bu prensiplerle akım ediyoruz. Ortaklarımızla ahenk ortamında hakka, hukuka uyma ederek, istişareye ehemmiyet vererek ülkemizin gereksinim duyan yatırımlarla büyüyoruz. Bundan da aşırı mutluyuz." niteleyerek konuştu.

Salgına karşın çalışmalarına on paralık gayret kesmeden bitmeme ettiklerinin altını çizen Öksüz, kağıt fabrikasının açılmasına eyyam kaldığında dünkü ortak yatırıma başlayacaklarını aktardı.

Kağıt fabrikasında idmansız bap kendisine nişastanın da kullanıldığına yer veren Öksüz, "Bu idmansız maddeye müteveccih ortak yatırımımız olacak. Türkiye şişman ortak darı üreticisi. Bu yatırımın çiftçimize şişman ortak desteği olacak zira henüz dobra fiyata mısırını satacak. Nişasta yatırımını Kahramanmaraş'a yapacağız. İnşallah 2021'de bu yatırımımızı yaşama geçireceğiz." dedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1