BAGİS CİHAZI DESTEĞİNİN SÜRESİ 31 ARALIK 2023'E UZATILDI

Balıkçı gemilerinin kayıt altına alınarak kimlik, konum, zaman, hız, yön gibi seyir bilgileri ile avcılık faaliyet verilerinin izlenmesini sağlayan Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS) cihazına ilişkin GSM, uydu abonelik, iletişim ve haberleşme giderleri, 31 Aralık 2023'e

BAGİS CİHAZI DESTEĞİNİN SÜRESİ 31 ARALIK 2023'E UZATILDI

Bakanlık tarafından hazırlanan Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2021'den itibaren geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Tebliğ, ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere Bakanlıkça ruhsatlandırılmış gemilere takılacak gemi izleme cihazlarını, bu cihazların çalışması, kullanılması, avcılık faaliyetlerine dair kayıtların tutulması ve değerlendirilmesine ilişkin hususlar ile bu konularda balıkçı gemisi yetkilisinin yükümlülüklerini düzenliyor.

Buna göre, denizlerde ticari amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak üzere Bakanlıkça ruhsatlandırılmış, boy uzunluğu 12 metre ve üzerinde olan gemilere BAGİS cihazının takılması ve çalışır durumda tutulması zorunlu bulunuyor.

Takılacak cihazların Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce istenen yazılım ve donanım özelliklerine sahip olması gerekiyor. BAGİS cihazının temini, balıkçı gemilerine takılması, sökülmesi ve arızaların giderilmesine ilişkin tüm masraflar, balıkçı gemisi yetkilisi tarafından karşılanıyor.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1