BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: UZAY VATAN'DA TEDRİCEN KÜSURAT MÜŞTEREK İDDİAYLA YOLUMUZA BİTMEME EDECEĞİZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türksat 5A'nın uzaya koşulmak kabil fırlatılmasına bağlı "Bu adım, şimdi iri merhalelerin müjdecisidir. Bütün evren bilsin ki Uzay Vatan'da derece derece küsurat müşterek kanıt ile yolumuza bitmeme edeceğiz" dedi.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: UZAY VATAN'DA TEDRİCEN KÜSURAT MÜŞTEREK İDDİAYLA YOLUMUZA BİTMEME EDECEĞİZ
Ankara

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının öncülüğünde planlı Uydu Teknolojileri Haftası Etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın videoteyp konuşma ile katıldığı, "Türkiye'nin Uzay ve Uydu Vizyonu" başlıklı hususi celsede mütekellim Karaismailoğlu, rasat yahut tanıtma uydularının ötesinde geleceğin uzayda bulunduğu gerçeğine odaklanarak peyk teknolojilerine meydana getirilen yatırımları herhangi müşterek güzeşte güneş artırdıklarını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ne bahtiyar ki bu medeniyeti, sarsılmaz müşterek hesaplı çelim ve yerden göğe yükselen müşterek teknolojik hakimiyetle taçlandırıyoruz." ifadesini kullandı.

Türkiye'nin beşinci çocuk tanıtma uydusu Türksat 5A'nın uzaya yollanmak az daha fırlatıldığını anımsatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

"Yaşadığımız dinamit ve cümbüş kelimelere sığmayacak genişliğinde büyüktür. Ancak bu adım, henüz iri ve henüz çalımlı merhalelerin de müjdecisidir. Bütün evren bilsin ki Uzay Vatan'da ve Siber Vatan'da değişik küsurat müşterek tez ile yolumuza bitmeme edeceğiz. Yıllarca görüntü bile edilemeyen projeleri hepyek yaşama geçirerek, bu ülkenin tertemiz çocuklarına, hayallere uç konulamayacağını gösteriyoruz."

"Türksat 5A yayımcılık hizmetlerinde toy müşterek asır açacak"

Türksat 5A'nın Türkiye'de yayımcılık hizmetlerinde toy müşterek asır açmasının yanında misyon ihracatı açısından da ülkeye çelim kazandırdığının altını çizen Karaismailoğlu, 31'inci basamak maşrık yörüngesinde yerini ilişki bulunan uydunun hizmete girmesiyle maşrık ve batıya ek olarak, Orta Doğu ve Afrika'nın da şümul bölgesine ekleneceğini dile getirdi.

Karaismailoğlu, toy tanıtma uydusuyla göstergeç yayıncılığında arttırma kapasiteler kazanılacağını belirterek, Türksat 5A'nın toy Ku Bandı'nı kullanan kılavuz ülkelerden bir tanesi olma ve elektrikli tepi sistemiyle uyduya henüz müşterek tomar tanıtma sistemi imla olanakları sağladığına ayraç etti.

30 sene süreyle uzayda misyon verecek bulunan Türksat 5A'nın tatbikat ve misyon ömrünün baki uydulara nazaran baş döndürücü henüz derinliğine olacağını özetleyen Karaismailoğlu, 12 kW güce erbap olacak uydunun ağırlığının 3 bin 500 kilo bulunduğunu bildirdi.

"Yerli ve ulusal uydumuz 6A'nın da Uzay Vatan'da yerini alacağı eyyam yakındır"

Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'nin peyk ve feza çalışmalarının artık de gayret kesmeden bitmeme edeceğini belirterek, "5A'nın peşi esna uzaya göndereceğimiz Türksat 5B uydumuzun da imtihan etapları bitmeme etmektedir. 42 basamak maşrık yörüngesine uğurlayacağımız Türksat 5B ile ülkemizin Ka-Bant kapasitesini artıracağız." dedi.

Türksat 5A ve 5B'nin hizmete girmesiyle Türkiye'nin kelime sıklığı hakları korunurken, doğacak toy çocuk tanıtma uyduları düşüncesince toy kelime sıklığı hakları elde edileceğini dile getiren Karaismailoğlu, "Çok geçenlerde müşterek bambaşka müjdemiz henüz olacak. Yerli ve ulusal uydumuz 6A'nın da Uzay Vatan'da yerini alacağı eyyam yakındır." ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, Türksat 6A'nın üretimi, mühendislik ve pervaz modelinin bütünleşme faaliyetlerinin eş anlı bitmeme ettiğini kaydederek, "Türkiye'de akıbet 18 yılda hızlanan feza ve tanıtma emek harcamaları yardımıyla Cumhuriyet'imizin 100'üncü sene dönümünde, öz uydusunu kendisi yapabilen dünyanın önemli devletleri ortada yerimizi alacağız." niteleyerek konuştu.

2021'i Ulaştırma ve Altyapıda Dijitalleşme Yılı anons ettik"

Uydu Teknolojileri Haftası'nı, bu sene Türksat 5A'nın feza yolculuğuyla Türkiye'de geçmiş el gerçekleştirdiklerinin altını çizen Karaismailoğlu, "Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi" kapsamında, dijitalleşme, mobilite ve geri misyon kavramları çerçevesinde ülkeye eklenmiş bedel sağlayacak yaklaşımları ortaya koyduklarını söyledi.

Karaismailoğlu, bu bağlamda yük, insanoğlu ve data iblağ dalında dört dörtlük müşterek enfrastrüktür ihdas etmek hedefiyle etkin Bakanlığın 2021'i "Ulaştırma ve Altyapıda Dijitalleşme Yılı" anons ettiğini anlatım etti.

"Akıllı otoyollarımız, evcil ve ulusal olanaklarla ürettiğimiz özişler sistemlerimiz, yazılımlarımız, haberleşmede geldiğimiz modern altyapımız ile ulaşımın tamamı modlarında dijitalleşmeyi çalışmalarımızın, projelerimizin temeline bütünleşmiş ediyoruz." diyen Karaismailoğlu, Türkiye'nin uydu, feza ve tanıtma süreçlerine dayanak noktası sağlayan tamamı amme ve hususi kesim kuruluşlarını kutladı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 15:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1