BAKAN PAKDEMİRLİ: HİBE VE DESTEKLERİMİZDE GENÇLERİMİZE FAZLALIK AYRIMCILIK YAPIYORUZ

Bakan Pakdemirli, "Tarımı plazalarda çalışmaktan, mutluluk dairelerinde çalışmaktan elan alımlı ortak iş sahasına çevirmek istiyoruz. Yani tığ müteşebbis ortak gençlik, zat işinin patronu ortak ilk gencelme mevcut etmeye çalışıyoruz." dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ: HİBE VE DESTEKLERİMİZDE GENÇLERİMİZE FAZLALIK AYRIMCILIK YAPIYORUZ
Ankara

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi çeşidinden devir içi hesaplı "Türkiye'de Tarım Öğretiminin 175. Yıl Dönümü Kutlama Programı"nda icra ettiği konuşmada, "Tarım Bayramı"nı kutladı, bilim ve artağanlık meşbu elleme ortak sene diledi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin, ülkenin geçmiş tarım fakültesi olduğuna ayraç fail Pakdemirli, tarım eğitimi ve mesleğinin herhangi ortak devir mevcut olacak, kıymeti herhangi ortak sabık güneş katlanarak artacak dirimlik ortak düzlük bulunduğunu bildirdi.

Pakdemirli, ülkede futboldan sonraları en giriş döndürücü konuşulan mevzunun tarım, tarımdan sonraları en giriş döndürücü konuşulan mevzunun da yetişek bulunduğunu aktarırken, "İtiraf etmeliyim ki ben, akıllıca yer aldığı müddetçe, konuşanları da yerinde buluyorum. Zira dü dirimlik nesne vardır; karnın doyması, aklın doyması. İşte dört dörtlük da bu aşamada karşımıza ekincilik eğitimi çıkıyor." sanarak konuştu.

Bundan 40-50 sene denli ilkin az ümranlı ülkelerin, ekincilik ülkesi şekilde nitelendirildiğini hatırlatan Pakdemirli, fakat bugün tarımın, iktisat ve sektörünün idmansız maddesi bulunduğunu söyledi. Pakdemirli, kişi artışı, küreselleşme, hava değişikliği, kıtlık ve aşırı kiloluluk kabil sorunlara ayraç ederek, "Bir şeyi itiraf etmemiz gerekiyor ki halihazırda ehil olduklarımızla ortak müddet hâlâ dalavere edebilir, elleme gidebiliriz. Ancak geleceği öngöremezsek, müdebbir ve hesaplı akım etmezsek ne kendimize ne de dünyamıza yetebileceğiz. Öyle ki suyunuz azalırsa sulama yapamazsınız, toprağınız verimsizleşirse ekincilik yapamazsınız." değerlendirmesinde bulundu.

Pakdemirli, Türkiye'nin coğrafi konumu, yer ve efsanevi varlığı, mühim zirai ürünleri, eğitilmiş insanoğlu deposu ile tarıma ilgili endüstrisine değinerek, "İşte halis muhlis bunlar potansiyelimizin ve gücümüzün ne denli şişman bulunduğunu gösteriyor. Fakat bu yetmez. Çünkü mütebeddil dünyada ehil olduklarımızın bizlere yüklediği vebal büyük. Bakanlık şekilde bugüne denli çiftçilerimizi, üreticilerimizi, yetiştiricilerimizi giriş döndürücü şişman desteklerle destekledik. Yine herhangi ortak devir bakanlık-üniversite iş donanmasına maksimum uyanıklık gösterdik. Özellikle Ar-Ge faaliyetlerimizle, zeki ekincilik uygulamalarımızla, teknolojik ve sayısal tamamı imkanlarımızla, baştan sona üniversitelerimizin indinde olduk." ifadelerini kullandı.

"Tarım başka tamamı sektörlerden hâlâ ortak tomar büyüdü"

Salgın periyodunu başarıyla yürüttüklerine ve yürütmeye de bitmeme ettiklerine dikkati çekici Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Pandemi başladıktan sonraları ise zirai dayanak noktası ödemelerinden emniyet faizlerinin ertelenmesine, disiplin besin denetimlerinden hazne arazilerinin üretime açılmasına denli dört dörtlük 101 tedbiri yaşama geçirdik. Tarlada, bahçede, serada, ahırda ve merada üretimin bitmeme etmesini sağladık. Son dü yılda zirai hasılamız yüzdelik 47 artışla 277,5 bilyon liraya ulaştı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağlamış yer aldığı imkanlarla ekincilik endüstrisi dü senedir tamamı çeyreklerde çoğalma gösteriyor. 2020'de en sonuç açıklayan 3. çeyrekte yüzdelik 6,2'lik, geçmiş 3 çeyrek averajında ise yüzdelik 5,3 kabil ehemmiyetli ortak çoğalma yayınlayan ekincilik endüstrisi ekonomimize şişman ulama sağladı, başka tamamı sektörlerden hâlâ ortak tomar büyüdü. Bütün bu çalışmalarımız sonucunda hamdolsun zirai hasılada bugün Avrupa'da birinci, dünyada geçmiş ondayız."

Tarım eğitimi düşüncesince bakanlıkça Tarım-Orman Akademisi'nin kurulduğunu da anımsatan Pakdemirli, bu sayısal yetişek sistemini, halis muhlis çiftçilerin, araştırmacıların ve ilgililerin hizmetine açtıklarını söyledi.

Pakdemirli, tarımda bilim ve uygulayım bilimi kullanımını ön olgun tuttuklarını aktararak, nezaret şekilde Ar-Ge emekleri düşüncesince muhtelif kaynaklardan kısaca 1 bilyon müfret bütçe kullandıklarını belirtti. Pakdemirli, sonuç dü buçuk yılda yüzlerce yeniliği, giriş döndürücü sayıda teknolojiyi çiftçilerle buluşturduklarını ve memleket tarımına kazandırdıklarını anlattı.

Çiftçi nüfusunun gençleşmesi düşüncesince nezaret şekilde gençlere fazlalık ayrımcılık yaptıklarını bildiren Pakdemirli, şu şekilde bitmeme etti:

"Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı ile 47 bin 775 dinç fellah projesine yekûn 1 bilyon 435 milyon müfret bağış desteği sağladık. Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi ile tarım, hayvancılık, ormancılık, besin ve su ürünleri hikayelerinde akademi ve darülfünun mezunu bulunan 98 plan malikine yekûn 9,7 milyon müfret bağış ödemesi yaptık. Pilot uygulamalarını 4 ilimizde başlattığımız bu projeyi inşallah bu sene 81 ilimizde yaygınlaştıracağız. Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD I) kapsamında, hayvancılık sektöründe 948, rustik alanlardaki yatırımlarda da 2 bin 617 gencimiz bağış desteği almıştır. IPARD II Programı'nda ise müracaatta mevcut dinç fellah sayısı 12 bin 741'dir. Sözleşme ve ifa işlemleri bitmeme etmekte olup, hayvancılık sektöründe 345, rustik alanlardaki yatırımlarda da 925 dinç çiftçimiz bağış desteği almıştır. Bu hafta içinde açıkladığımız IPARD-II 10. davet cihazı ilanında 1 bilyon 250 milyon müfret dayanak noktası ile gençlerimize fazlalık ayrımcılık hazırlamaya bitmeme edeceğiz. İşte bu dayanak noktası programlarıyla biz, gene kırsalı kalkındırmaya uğraşıyoruz. Yani gençlerimiz, doğdukları yerde doyabilsin istiyoruz. Tarımda Uzman Eller Projemiz ile gençlerimize sahalarında iş olanakları sunuyoruz. Tüm bağış ve desteklerimizde, gençlerimize fazlalık ayrımcılık yapıyoruz. Tarımı plazalarda çalışmaktan, talih dairelerinde çalışmaktan hâlâ alımlı ortak iş sahasına çevirmek istiyoruz. Yani tığ müteşebbis ortak gençlik, zat işinin patronu ortak geçmiş gencelme mevcut etmeye çalışıyoruz."

Gelecekte de hava değişikliği, global kuraklık, kalan kişi kabil etkisinde bırakır zımnında tarımın, hayvancılığın, suyun ve gıdanın öneminin hâlâ da artacağına ayraç fail Pakdemirli, "Dolayısıyla ego gençlerimizi, tek ertelemeden tarımın geleceği mevzusuna kelle yormaya çağırma ediyorum." dedi.

"Eğitim ve donanımınıza envestisman yapın"

Pakdemirli, sayısal imkanlarla toplantıya eklenmiş bulunan gençlere de seslenerek, "Evlerinizde olduğunuz bu süreci de zat geleceğiniz yerine ortak fırsata dönüştürebileceğinizi düşünüyorum. Özellikle bu dönemde, 'nakit ve vakit' itibarıyla karda olduğunuzu biliyorsunuz. Çünkü herhangi ortak sabahleyin okula kıymetlendirmek ve herhangi ortak gece ezanı okuldan değişmek düşüncesince metroda, otobüste, trafikte, yollarda saat kaybetmiyorsunuz. Ailelerinizin indinde hâlâ dimdik besleniyorsunuz. Burslarınız bitmeme ediyor. Hatta Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 2020-2021 yılı mektepli burslarında artışlar yapıldığını da biliyorum. Dolayısıyla sizlere tavsiyem bu süreçte artırım ettiğiniz halis muhlis akçe ve saat unsurlarınızı eğitiminize, donanımınıza müteveccih yatırımlara harcayın. Diğer taraftan, düşünmek, yaratıcılıklarınızı ortaya boşaltmak düşüncesince gene doğurgan ortak içe kapanma ve çoğaltma devri ile giriş başasınız. Mezun olduğunuzda yaşamdan hâlâ giriş döndürücü nesne öğreneceğiniz toy ortak devre başlayacak. O haset düşünerek, tamamı hallere gönül rahatlığı hesaplı ve mücehhez olun." değerlendirmesinde bulundu.

Hedeflerinin, Türkiye tarımını bugün bulunmuş yer aldığı noktadan giriş döndürücü hâlâ ileriye giymek ve "dünyayı doyuran memleket olmak" bulunduğunu tamlayan Pakdemirli, "Bizim de sorumluluğumuz büyük, yükümüz ağır, yolumuz uzun. İnanıyorum ki inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın yardımı ile ve siz altın hocalarımızın yetiştirdiği öğrenciler sebebiyle tarım-orman sektörümüzü adalet etmiş yer aldığı mevkiye giriş başa çıkaracağız." dedi.

"Elektrikli traktör eleştiri ciddiyete ehil olacak"

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Türkiye'deki ekincilik eğitiminin tarihçesine bağlı bilim vererek, geçmiş yerel traktör üretimine de Ziraat Fakültesi talim üyelerince başlandığını fakat projenin hızlı istihsal etabına geçemediğini anlattı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde başlatılan elektrikli ulusal traktör çalışmalarının önemine ayraç fail Ünüvar, "Bu plan de İHA'lar ve SİHA'lar kabil eleştiri ciddiyete ehil en ehemmiyetli ihraç ürünlerimizden biri olacaktır. Buna kalben inanıyorum." sanarak konuştu.

Bakan Pakdemirli, törenin peşi sıra toplantıya eklenmiş bulunan matbuat personellerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü de kutladı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1