BAKAN PEKCAN: 2020'DE ABD'YE 10,1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, '2020'de ABD'ye aşırı ehemmiyetli birlikte ihracat artışı yakaladık. Pandemi koşullarına rağmen, yüzdelik 13,5 kabil ağır birlikte artışla 10,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti' dedi. 

BAKAN PEKCAN: 2020'DE ABD'YE 10,1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "2020'de ABD'ye baş döndürücü ehemmiyetli müşterek ihracat artışı yakaladık. Pandemi koşullarına rağmen, yüzdelik 13,5 kadar ağır müşterek artışla 10,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti" dedi. 

Bakan Pekcan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ABD'de kurduğu 'Türkiye Ticaret Merkezi'nin (TTM) açılışına videoteyp konuşma ile katıldı. Bakan Pekcan’ın yanı sıra, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve baş döndürücü sayıda çağrılı de toprak aldı.

'FİRMALARIMIZA ÇOK ÖNEMLİ İMKANLARI SAĞLAMIŞ OLUYORUZ'

Bakan Pekcan, Türkiye Ticaret Merkezlerinin, Türk ürünlerinin lansman ve pazarlanmasında kolay ve aktiflik sağlanması amacıyla kurulduğunu söyledi. Pekcan, "Türk firmalarını içerisinde barındıracak şekilde, hususi kesim kuruluşlarımızca gayrimenkul haricinde oluşturulan ve mağaza, ofis, depo, showroom kadar birimlerden minimum birine eş bulunan merkezlerdir. Ticaret Bakanlığı olarak, Türk firmalarını içerisinde ibate etmek kıl payı ortaklık kuruluşlarımız çeşidinden oluşturulan bu merkezlerimizi, ilgilendiren mevzuatımız çerçevesinde, maddesel ve uygulayım manada destekliyoruz. Bu sayede, Bakanlık yerine firmalarımıza, ortaklık kuruluşlarımız aracılığıyla, gayrimenkul dışında, baş döndürücü ehemmiyetli maliyet avantajları ve geri görev olanaklar elde etmiş oluyoruz" dedi.

'ABD’YE ÇOK ÖNEMLİ BİR İHRACAT ARTIŞI YAKALADIK'

Bakan Pekcan, 2020'de ABD'nin ihracat rekoru alıngan 44 diyar ortada müşterek numara tam toprak aldığını söyleyerek, şunları kaydetti:

"2020'de ABD'ye baş döndürücü ehemmiyetli müşterek ihracat artışı yakaladık. Pandemi koşullarına rağmen, yüzdelik 13,5 kadar ağır müşterek artışla 10,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. Şimdi ise ehemmiyetli olan; ABD ile sağladığımız bu ivmeyi daima ve sürdürülebilir kılmaktır. Şikago'daki TTM’nin de bu manada ehemmiyetli katkıları olacağını değerlendiriyor; TTM'mizin açım zamanlamasının iyice durumunda bulunduğunu düşünüyorum. Halihazırda New York Manhattan’da, New York’un en prestijli lokasyonlarından birinde TTM’miz faaliyetini sürdürüyor. Bugün açılışını yaptığımız Şikago TTM ile de ihracatçımıza ve Türk ihraç ürünlerinin prestijine şayan görülmemiş müşterek mekanı firmalarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz. Şikago TTM; çağdaş müşterek binada ofis, depo, shoowroom ve öteki kuma alanlarla ihracatçımıza görev vermeye başlıyor."

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1