BAKAN VARANK: KASIM ÇAĞINDA SANAYİ ÜRETİMİNİ EN BAŞ DÖNDÜRÜCÜ ZAİT ÜLKELERDEN BİR TANESİ OLDUK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Sanayi üretimimiz salname yüzdelik 11, maaş yüzdelik 1,3 artışla etraf beklentilerinin üstünde gerçekleşti. Kasım devrinde sanayi üretimini en baş döndürücü artı ülkelerden bir tanesi olduk." değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN VARANK: KASIM ÇAĞINDA SANAYİ ÜRETİMİNİ EN BAŞ DÖNDÜRÜCÜ ZAİT ÜLKELERDEN BİR TANESİ OLDUK
Ankara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından icra ettiği paylaşımda, bitim teşrin ayına bağlı sanayi üretimi verilerini değerlendirdi.

Sanayi üretim endeksi salname bazda yüzdelik 11 yükseldi

Yaşanan topu topu zorluklara karşın sanayi üretiminin salname yüzdelik 11, maaş ise yüzdelik 1,3 artışla, ortalık beklentilerinin üstünde gerçekleştiğini tamlayan Varank, "Kasım çağında sanayi üretimini en baş döndürücü fazla ülkelerden birisi olduk. Hedefimiz üretimdeki bu seyri 2021'de de sürdürebilmek." ifadelerini kullandı.

Yaşanan topu topu zorluklara karşın sanayi üretimimiz, salname %11, maaş ise %1,3 artışla, ortalık beklentilerinin üstünde gerçekleşti.

Kasım çağında sanayi üretimini en baş döndürücü arttıran ülkelerden birisi olduk.

Hedefimiz üretimdeki bu seyri 2021'de de sürdürebilmek! pic.twitter.com/bEgLtP6I0G

— Mustafa Varank (@varank) January 13, 2021

"Sermaye malları üretimindeki çelimli artış, envestisman iştahının bitmeme edeceğine ayraç ediyor"

Varank, Türkiye'nin, zaman ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye layıkıyla Kasım 2020 bakımından Ocak 2018'den bugüne en faziletkâr salname değiş oranına ulaştığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Sanayi üretimindeki yükselişi sürükleyen en ehemmiyetli faktörlerden birinin maaş yüzdelik 13,7'lik artışla faziletkâr uygulayım bilimi ürünlerinin olması enikonu önemli. Son devirde başlattığımız faziletkâr uygulayım bilimi envestisman hamleleriyle, bu artışı kalımlı bir duruma gelmek esas önceliğimiz. Sağlıklı, sürdürülebilir ve kalımlı nema düşüncesince faziletkâr ek kalburüstü üretimi desteklemeye bitmeme edeceğiz."

Yeni sima koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde toptan istem artışı yaşanmış bulunan dayanaklı istihlak mallarının üretiminin, bitim teşrin ayında salname yüzdelik 22,2 artarak ihracata da ağır ortak yardım sağladığını vurgulayan Varank, kapital malları üretiminde ortak geçmiş taban layıkıyla yaşanmış bulunan yüzdelik 3,6'lık çelimli artışın, envestisman iştahının doğacak devirde de bitmeme edeceğine ayraç ettiğini bildirdi.

"2021 Türkiye düşüncesince sıçrama yılı olacak"

Bakan Varank, sanayi sektöründeki çeşitlendirme ve yılgı vaziyetlere uyarlama yeteneğinin Türkiye'yi öbür ülkelerden müspet yönde ayrıştırdığını belirterek şunları anlatım etti:

"Tüm dünyada ekonomilerin zamanı daralmalar yaşamış olduğu ortak devirde sanayimizin salgına karşın gösterdiği bu muvaffakiyet takdire şayandır. Büyümenin mürşit göstergelerinden bulunan Sanayi Üretim Endeksi'nde geçmiş teşrin ve bitim teşrin aylarında gerçekleşen artma senenin akıbet çeyreğini güçlü, 2020 yılını ise pandemi şartlarına karşın fazlalık büyümeyle tamamlayacağımıza ayraç ediyor. Ekonomi yönetimi kendisine birlik ortak eş güdüm içre çalışıyoruz. Önümüzdeki devirde halletmeye hazırlandığımız hususiyet ve iktisat alanındaki reformlar ve telkih çalışmalarında yaşanmış bulunan müspet gelişmelerle 2021 inşallah Türkiye düşüncesince ortak sıçrama yılı olacak."

Varank'ın paylaşımında toprak verdiği grafiğe göre, bitim teşrin ayında sanayi üretiminin salname değişiminde yüzdelik 17,9 ile Singapur geçmiş mükemmel toprak alırken, bu ülkeyi yüzdelik 11 ile Türkiye, yüzdelik 7 ile Çin, yüzdelik 4,5 ile Arjantin ve yüzdelik 2,8 ile Brezilya izlem etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1