BAKAN VARANK, STAJYER ARAŞTIRMACI BURS PROGRAMI'NIN NETİCELERİNİ AÇIKLADI

Bakan Varank, TÜBİTAK kabilinden lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırı ekosistemine önce adımı atmaları ve araştırı hazırlamaya isteklendirme edilmeleri neredeyse başlatılan STAR'ın sonuçlarının mahsus bulunduğunu bildirdi.

BAKAN VARANK, STAJYER ARAŞTIRMACI BURS PROGRAMI'NIN NETİCELERİNİ AÇIKLADI
Ankara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK çeşidinden lisans öğrencilerinin Ar-Ge kültürü kazanmaları, araştırı ekosistemine önce adımı atmaları ve araştırı hazırlamaya heveslendirme edilmeleri amacıyla başlatılan Stajyer Araştırmacı Burs Programı'nın (STAR) sonuçlarının mahsus bulunduğunu bildirdi.

Varank, toplumsal iletişim araçları hesabından meydana getirdiği paylaşımda, programın sonuçlarına ilişkin, "145 değişik üniversiteden, 1359 değişik projede arazi bildirme etmek kabil 1500 lisans öğrencimizi destekleyeceğiz. Araştırma ekosistemine ulama sağlayacak gençlerimize başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Program "COVID-19 Türkiye Platformu" projeleri düşüncesince başlatılmıştı

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada da Varank'ın mevzuya bağlı değerlendirmelerine arazi verildi.

Söz konusu programı önce el "COVID-19 Türkiye Platformu" projeleri düşüncesince başlattıklarını tamlayan Varank, şunları anlatım etti:

"Son çağrısına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla çıktığımız bu izlence sebebiyle ilkin lisans düzeyindeki canlı öğrencilerimizin heyecanları, STAR'ı yaygınlaştırmamızın önünü açtı. Sadece lisans öğrencileri düşüncesince topu topu TÜBİTAK destekli planlara bu olanağı getirdik."

"Teori ile uygulama birleşecek"

Varank, toy sima koronavirüs salgınıyla savaş doğrultusunda güzeşte sene çağrıya çıktıklarını anımsatarak, "Kamu destekli Ar-Ge planlarında idman talip mektepli ve araştırmacılarımız, bu programımıza koyu uyanıklık göstermişti. Çağrımızı endamsız müddette sonuçlandırdık. Genişletilmiş toy programın neticelerini da senenin önce günlerinde açıklamış oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Programla gençlerin pedagoji bilimi aldıkları bölgelerde en aslında itibaren ortalık tecrübesi edineceklerini bildiren Varank, şunları kaydetti:

"Teoriyle pratiği birleştirebilecekler. Programla lisans öğrencilerimizi yenilikçiliğe, üretime, Ar-Ge çalışmalarına ve bilgi insanı olmaya yönlendirmiş olacağız. Bir mahsul ortaya çıkarma, mühendislik, mesele kırma ve aydın becerilerini geliştirebilme olanağı bulabilecekler. Özetle, bu canlı arkadaşlarımız Milli Teknoloji Hamlemize ehemmiyetli ulama sağlayacak. Programın gençlerimize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum."

Davet mektubu gerekiyor

STAR, fen, mühendislik ve keyif dalında TÜBİTAK destekli topu topu programlarda arazi bildirme etmek talip lisans öğrencilerine müteveccih kurgulandı.

Program kapsamında öğrenciler halen yürürlükteki TÜBİTAK destekli müşterek projede arazi bildirme etmek düşüncesince müracaat yapıyor. Ön şart adına da öğrencinin darülfünun başarısının yanı sıra ilişik plan yürütücüsünden çağırma mektubu alması gerekiyor.

Programa müracaatlar 2-30 Kasım 2020'de alındı. Proje yürütücülerine ve lisans öğrencilerine müteveccih çağrıya 12 bin 709 mektepli müracaat yaptı. Yapılan ilmî değerlendirmelerin arkası sıra programa bildirme edilen öğrenciler belirlendi.

ODTÜ önce sırada

Program kapsamında desteklenecek 1500 mektepli ortada 147 öğrenciyle ODTÜ önce tam arazi alırken, bu üniversiteyi 108 bursiyerle İstanbul Teknik Üniversitesi ve 72 öğrenciyle Hacettepe Üniversitesi izleme etti.

Fen, mühendislik, keyif ve toplumsal bölgelerde 134 bölümden mektepli STAR bursiyeri oldu. 143 bursiyerle en aşırı yalıtım ve elektronik mühendisliği öğrencilerinin bildirme edilmiş olduğu programda, bu kısmı 132 öğrenciyle moleküler dirim bilimi ve genetik, 126 öğrenciyle tababet bölümleri izledi.

145 üniversiteden 793'ü kadın, 707'si eş iktisap etmek kabil toplanmış 1500 STAR bursiyeri, maaş 750 liralık burs alacak. Öğrenciler, izlence neticelerini "https://star.tubitak.gov.tr" genel ağ adresinden öğrenebilecek.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 14:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1