BORSA İSTANBUL 2021'E ACELECİ BAŞLADI

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi toy senenin önceki haftasında da yükseliş eğilimini koruyarak üstün dereceli karşı üstün dereceli kırarken, analistler, dolar bazlı değerlendirildiğinde BIST 100 endeksinin hala gidecek aşırı yolu bulunduğunu tabir ediyor.

BORSA İSTANBUL 2021'E ACELECİ BAŞLADI
Istanbul

BIST 100 endeksinde 2 Kasım haftasında süregelen mafevk taraflı hareket, dünkü senenin geçmiş haftasında da bitmeme etti. Endeks sonunda yükselişini fevk caba 10. haftaya taşıdı.

Yeni senenin geçmiş haftasında BIST 100 endeksi yüzdelik 4,33 terfian 1.540,61 seviyesine çıkarken, görmüş olduğu en faziletli kırat rekorunu da 1.542,75 seviyesine taşıdı.

Söz konusu haftada bankacılık endeksi yüzdelik 5,83 ve ana ortaklık endeksi yüzdelik 3,60 bedel kazandı. Sektör endeksleri ortada haftalık bazda en yanında tomar kazandıran yüzdelik 14,11 ile madencilik, en aşırı gerileyici ise yüzdelik 0,94 ile eriştirme oldu.

BIST 100 endeksindeki paylar ortada ise haftalık bazda en güzel performansı yüzdelik 32,22 ile Otokar gösterirken, en yanında tomar kaybettiren ise yüzdelik 17,43 ile Gübre fabrikaları oldu.

Analistler, BIST 100 endeksinin akıbet dönemdeki performansında, küsurat domestik ve ecnebi yatırımcı ilgisi, dolar bazlı hala üstün dereceli seviyelerden aşırı ırak olması ve toptan ölçekte bitmeme fail riziko iştahı kabilinden nice etkenin ehemmiyetli gösteriş oynadığını anlatım ediyor.

Türk şirketlerinin mecmu meydan kıymeti 2 trilyon liralık sınırında

BIST 100 endeksinin dolar bazlı bakılınca ehemmiyetli dayanım namına nitelenen 200 sent seviyesini mafevk taraflı kırmasının önemine dikkati çekici analistler, amma velakin 2010'da tanıdık 510 sent düzeyinin hala aşırı altında bulunduğunu hatırlattı.

Analistler, toptan manada akışkanlık bolluğunun yaşandığını belirterek, Türkiye'de tutum yönetiminin akıbet çağda attığı adımların, bahis konusu likiditenin yanında kısmının Türkiye'ye yönlenmesinde ehemmiyetli gösteriş oynadığını belirtti.

Yabancı yatırımcıların ilkin BIST 30 endeksi hisselerine bulunan talebinin endeksin rallisini desteklediğini bildiren analistler, bu durumun Türk şirketlerinin mecmu meydan kıymetini üstün dereceli seviyelere çıkardığını anlatım etti.

Borsa İstanbul'da iş gören firmaların mecmu meydan kıymeti dolar bazlı bakılınca güzeşte ay 268,3 bilyon dolarla 2015'ten beri en faziletli seviyeye çıkarken, Türk lirası bazlı bakılınca 2 trilyon liralık ile üstün dereceli seviyeleri imtihan etti.

Analistler, dolar bazlı değerlemeler menfez önüne alındığında Türk şirketlerinin tenzilatlı durumunun burada da hücre çarptığına değinerek, mecmu meydan değerinin dolar bazında 2010'daki 344 bilyon dolar düzeyinin altında bulunduğunu anımsattı.

Borsa İstanbul'un performansı şirketleri borsaya çekiyor

Halka arzlarda akıbet çağda sağlanan muvaffakiyet ve faizsiz pınar tekvin olanağı sunması dolayısıyla firmaların kapital piyasalarına yöneldiğini tamlayan analistler, akıbet çağda bölüt bildirme başvurularında gözle görülmektedir yanında çoğalma kaydedildiğini vurguladı.

Analistler, güzeşte sene bölüt arzların enikonu kalburüstü geçtiğini, bu durumun hem şirketleri borsaya kote olmaya yönlendirdiğini aynı zamanda yatırımcıların elde ettikleri ehemmiyetli getirilerin dünkü yatırımcıların da borsayla tanışmasında ehemmiyetli gösteriş oynadığını anlatım etti.

2021'de de benzeri yanında seyrin izlenmesinin beklendiğini tamlayan analistler, sonunda Borsa İstanbul'un Türk şirketlerine finansman sağlamadaki pınar pozisyonunu elan da güçlendireceğini bildirdi.

Analistler, firmaların borsaya kote olmasıyla elan ehven finansman terazi olanağı yakaladığını, sonunda karlılıkların artmasında ve büyümelerinde borsanın ehemmiyetli yanında antipatik çelim biçimine geldiğini belirtti.

BIST 100 endeksinin güzeşte sene salname bazda yüzdelik 29,06 faiz ile mevduat oranının enikonu üstünde faiz sağladığına dikkati çekici analistler, pay bazlı incelendiğinde bazısı hisselerin yüzdelik 800'lere vasıl getiriler sunduğunu hatırlattı.

Analistler, Borsa İstanbul'da iş gören firmaların Kovid-19 salgını sonrası gizil getirilerinin, hem şirketleri aynı zamanda yatırımcıları kapital piyasalarına izleyeceği yolu göstermeye bitmeme edeceğini söyledi.

Öte yandan, Borsa İstanbul'daki domestik yatırımcı sayısının güzeşte sene 2 milyon sınırına dayandığını kaydeden analistler, dünkü yatırımcıların envestisman kararlarını kesim profesyonellerinin yönlendirmesiyle almalarının enikonu ehemmiyetli bulunduğunu anlatım etti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1