ÇİNLİ YATIRIMCILAR PETGAZ’I SATIN MEYDAN TÜRK FİRMAYLA TEŞRİKİMESAİ ARAYIŞINDA

Rus asıllı Petgaz AŞ'yi bünyesine katarak 2020’nin en şişman satın almalarından birine imza atan Türk firması BDY Group, madencilik dalında da Çinli yatırımcılarla teşrikimesai hazırlamaya hazırlanıyor.

ÇİNLİ YATIRIMCILAR PETGAZ’I SATIN MEYDAN TÜRK FİRMAYLA TEŞRİKİMESAİ ARAYIŞINDA
Ankara

Yaptığı iri ölçekli satın almalar ve arsıulusal işbirlikleriyle dikkati çekici BDY Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Baday, AA muhabirine konuştu.

Baday, Türkiye'nin en iri ambarlama kapasiteli LPG terminalini sabık sene 60 milyon dolara satın aldıklarını, bu sene ise Çinli yatırımcılarla yeni planlar geliştirerek Türkiye’ye ecnebi kapital girişi ve istihdam dair ehemmiyetli katkılar sağlamayı hedeflediklerini anlattı.

Veysel Baday, dünyayı tesiri dibine düzlük toy insan koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşın Türk firmalarının yatırım ve faiz iştahını sürdürdüğünü söyledi. 64 bin 150 metreküp ambarlama kapasitesiyle Türkiye'nin en iri LPG terminaline cemaat Rus asıllı Petgaz AŞ'yi satın alarak ehemmiyetli ortak yatırıma imza attıklarını aktaran Baday, “Petgaz’ı 60 milyon dolara satın almamızın peşi sıra ecnebi kuruluşların ülkemize ve şirketimize bulunan merakı arttı. Çinli yatırımcılarla madencilik dalında kullanılmak neredeyse evvel aşamada 10 milyon dolarlık ortak kapital girişi düşüncesince görüşüyoruz. Bu sayede yurt ekonomisine ecnebi kapital girişi elde etmiş olacağız.” dedi.

Satın almalar ve toy iş birlikleri ile Türkiye’ye ecnebi kapital girişi ve istihdam dair ehemmiyetli katkılar sağlamayı hedeflediklerini dile getiren Baday, madencilik, yapım ve taşınmazlar sektörlerinde de yatırım hazırlamaya bitmeme edeceklerini vurguladı.

Kovid-19 etkisiyle gerileyici otogaz kullanması bu sene artacak

Baday, Kovid-19 haysiyetiyle getirilen kısıtlamaların da etkisiyle EPDK teşrinievvel verilerine uyarınca 2020’de ortak eskiden yıla uyarınca otogaz kullanımının kestirmece yüzdelik 7 azaldığını tabir ederken, bu sene salgının etkilerinin azalmasıyla otogaz tüketiminin artacağını öngördüklerini belirtti.

Salgının seyrinin nite bitmeme edeceği, aşıların ne derece sansasyonel olabileceği ve kısıtlamaların ne derece süreceğinin belirsizliğini koruduğuna dikkati çekici Baday, "Benim zatî tahminim 2021’in, 2020’den şimdi normalleşmiş ortak çevrim olabileceği ve 2020'de yaşadığımız faziletli arzu azalmalarının olmayacağı yönündedir. 2021’in bütün LPG satışları açısından şimdi güzel ortak sene olmasını bekliyorum. Ülkemizde LPG sahasının Türkiye ekonomisi ile koşut biçimde büyümeye bitmeme edeceğini öngörüyor ve pandemi etkilerinin azalması ile LPG tüketiminin emektar seviyesine gelmesi bekliyorum." ifadelerini kullandı.

Baday, LPG ile fuel oil sektörlerindeki ahlak bilimi bilimi kuralların oluşturulmasına ve yerleştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflediklerini bildirdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 10:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul