DEİK BAŞKANI OLPAK: YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN ULUSAL EMİSYON TİCARET SİSTEMİ OLUŞTURMALIYIZ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Olpak, 'Türk özel sektörü olarak kamu-özel sektör iş birliğinde hazırlanacak eylem planının hayata geçirilmesinde üzerimize düşen görevleri yapmaya hazırız' dedi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 'Paris

DEİK BAŞKANI OLPAK: YEŞİL DÖNÜŞÜM İÇİN ULUSAL EMİSYON TİCARET SİSTEMİ OLUŞTURMALIYIZ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, "Paris İklim Anlaşması'nın TBMM'de onaylanması, hükümetimizin bu konuya verdiği önemin bir göstergesidir. AB Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'nın (SKDM) ülkemiz için oluşturacağı riskleri bertaraf etmek, getireceği maliyetleri olabildiğince azaltmak ve desteklerin ülkemizin yeşil dönüşümünde ve finansmanında kullanılmasını sağlamak adına ulusal emisyon ticaret sistemimizin oluşturulması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

DEİK'ten yapılan yazılı açıklamada Olpak, TBMM ve Cumhurbaşkanı onayı ile yürürlüğe giren Paris Anlaşmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Türkiye ekonomisi ve sanayisinde yeşil dönüşümün, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir büyümenin tesis edilmesinin yanı sıra, başta AB olmak üzere üçüncü ülkelere ihracatta rekabetçiliğinin korunması ve güçlendirilmesi adına büyük önem taşıdığını belirten Olpak, şunları kaydetti:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1