ECB İÇİN ARALIK AYI KRİTİK OLACAK: TAM TEÇHİZATLI HAZIRLANIYOR

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), Aralık ayı toplantısına çeşitli uygulamaların bir arada olduğu büyük bir paket açıklaması bekleniyor. Bankanın Aralık ayında sadece Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nda (PEPP) değil Uzun Vadeli Refinansman İşlemlerinde (TLTRO) ve kademeli f

ECB İÇİN ARALIK AYI KRİTİK OLACAK: TAM TEÇHİZATLI HAZIRLANIYOR

Bankanın Aralık ayında sadece Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nda (PEPP) değil Uzun Vadeli Refinansman İşlemlerinde (TLTRO) ve kademeli faiz uygulamasında ayarlamalar yapması, mevduat faizinde indirime gitmesi seçenekleri masada bulunuyor.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Ekonomistler, Aralık ayından önce özel bir müdahalede bulunman seçeneğinin imkansız olmadığını ancak buna fazla ihtimal vermediklerini söyledi.

Konuya ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ING Group Başekonomisti Peter Vanden Houte, ECB parasal genişlemeyi ayarlarken kullanabileceği farklı seçenekler de olduğunu belirtti. PEPP'de bir artış olmasının çok olası göründüğünü ifade eden Houte, bu programın daha da uzun süreceğine dair bir açıklama da yapılabileceğini aktardı.

Houte, Haziran 2021'e kadar uygulanacak olan TLTRO süresinin bu tarihten sonraya uzatılabileceğini dile getirdi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul