Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu!

Emekli maaşları ile ilgili tüm son dakika haberleri vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu!

Geçtiğimiz Ocak ayında aldıkları zamlar ile yüzleri gülen bireyler, son olarak bayramda da ikramiye almışlardı. Şimdi ise milyonlarca birey gözlerini Temmuz ayına çevirdi. Temmuz ayında yaşanacak maaş artışı ile ilgili belirleyici etken ise enflasyon rakamları olacak. 2019 yılının ilk 6 ayındaki enflasyon oranları emekli maaşlarına yapılacak zam miktarını gösterecek. İlk 5 aylık rakamların açıklanması ile birlikte aşağı yukarı bu oranlarda belli oldu. Peki, en düşük emekli zammı ne kadar olacak? Emekli Temmuz zammı ne kadar olacak? İşte yanıtı…

EMEKLİ TEMMUZ MAAŞI NE KADAR OLACAK? EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

Emekliler için Temmuz zammı yaklaşıyor. Zam oranlarında enflasyon belirleyici olduğundan, emekliler heyecanla bekliyor. Ancak şimdiden ipuçları geliyor. Temmuzda yüzde 5 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4'ü aşarsa fark alacak memur emeklilerine, şimdiden çifte zam göründü. 5 aylık enflasyona göre, memur emeklilerine yüzde 0.99 enflasyon farkı oluştu, zam yüzde 5.99'a ulaştı.

YÜZDE 7.7'YE ÇIKABİLİR

Böylece en düşük aylıkta 142,54 lira artış oluştu. Halen 2 bin 379 lira 59 kuruş olan en düşük maaşın 2 bin 522 lira 13 kuruşa ulaşacağı görüldü. Ancak Haziran enflasyonuna göre bu fark azalacak ya da artacak. Merkez Bankası'nın açıkladığı son beklenti anketindeki tahmine göre ise ilk 6 aylık enflasyon yüzde 6.7 çıkabilecek. Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.7'ye ulaşacak. En düşük maaş da 183 lira artışla 2 bin 562 lira 82 kuruşa yükselecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı