ENERJİ SEKTÖRÜNDE MÜBAYAA VE BİRLEŞME HAREKETLİLİĞİ

Enerji sektöründe bu sene doğal gaz, elektrik dağıtım ile yel enerjisinde ehemmiyetli mübayaa ve birleşmelerin gerçekleşmesi bekleniyor.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE MÜBAYAA VE BİRLEŞME HAREKETLİLİĞİ
İstanbul

Enerji sektöründe gaz ve elektrik dağıtım ilkin iktisap etmek kabilinden mübayaa ve birleşme görüşmelerinde canlı bir devre yaşanıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Fransız Engie, içinde mevcut 4 şirketini Palmet Enerji'ye kıymak kabilinden Rekabet Kurumundan ruhsatname aldı.

Buna göre, Baymina Enerji AŞ, Engie Yönetim Enerji Hizmetleri ve Ticaret AŞ ile Gazko Enerji Ticaret AŞ'nin tek kontrolünün doğrudan, İzgaz İzmit Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ'nin tek kontrolünün ise vasıtalı yerine Palmet Enerji AŞ'ye devredilmesine müsaade verildi. Baymina Enerji AŞ bünyesinde, Ankara'da 2004'te ticari faaliyete başlamış bulunan 770 megavat müesses gücünde Baymina Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali arazi alıyor.

Ahlatçı Yatırım, Türkiye'nin en yayılmış ikinci hususi gaz dağıtım firması bulunan Enerya Enerji AŞ'yi satın kabul etmek kabilinden görüşmelerini bitirdi ve bağlayıcı öneri verici tek müşareket oldu.

İngiltere merkezli portföy envestisman firması Actis Capital ise Türkiye'deki bir elektrik dağıtım şirketinin çokluk hissesini satın kabul etmek kabilinden görüşmelerini sürdürüyor. Dünyada 50 ülkede çalışkanlık yayınlayan envestisman şirketinin 19 bilyon dolar deli dolu büyüklüğü bulunuyor.

Söz konusu mübayaa ve birleşme işlemlerinin doğacak bir iki ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Öte yandan, güzeşte senenin akıbet haftasında Tokat'ta arazi düzlük 32 megavatlık yel enerjisi santrallerini işleten Bereketli RES'in yüzdelik 100 hissesi, İş Portföy Yönetimi AŞ Altyapı Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun yüzdelik 100 iştiraki bulunan Deniz RES Enerji Yatırımları AŞ'ye satıldı.

2020'de enerjide 509 milyon dolarlık mübayaa ve birleşme

KPMG Perspektifinden Birleşme ve Satın Alma Trendleri 2020 tutanağına göre, güzeşte sene Türkiye'de açıklayan mecmu mübayaa ve birleşme muamelat kütlesi 6,9 bilyon dolar oldu. Enerji, 509 milyon dolarlık mübayaa ve birleşme hacmiyle, hepsi sektörler ortada üçüncü tam arazi aldı.

Geçen sene erke sektöründeki en şişman mübayaa ve birleşme işlemi OYAK'ın Total ve M Oil'i satın alması oldu. Bu işlemin kıymeti 450 milyon dolar yerine açıklandı. OYAK'ın bahis konusu şirketleri satın alması ise Türkiye'deki en şişman dördüncü mübayaa ve birleşme işlemi yerine kayıtlara geçti.

Rüzgar, jeotermal erke ve fuel oil endüstrisi öne çıkabilir

KPMG Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Bölüm Başkanı ve müşareket ortağı Müşfik Cantekinler, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, erke sahasının mübayaa ve birleşmelerde rastgele devir evvel 5 dal ortada arazi aldığını dile getirdi.

Türkiye'nin gailesiz nüfusuna ve kalan erke isteklerine dikkati çekici Cantekinler, "Salgın koşullarında rüçhan sektörler fark göstermeye başladı ancak güzeşte yılki evvel 10 şişman el işi baktığımızda, birinin erke sektöründe bulunduğunu görüyoruz. Özellikle fuel oil sektöründeki mübayaa ve birleşmeler şişman montanlı bulunduğu düşüncesince mübayaa ve birleşme işlemleri ortada yukarı sıralarda arazi alıyorlar. Global fuel oil şirketlerinin hepsi dünyada geçirdiği erke dönüşümünün Türkiye'ye de yansıyabileceğini ve fuel oil sektöründe bu sene da mübayaa ve birleşme yönünde çabukluk yaşanabileceğini düşünüyoruz." sanarak konuştu.

Cantekinler, hassaten yel enerjisi tarafında mübayaa ve birleşmelerde ağırbaşlı bir çabukluk olduğuna dikkati çekerek, jeotermal eşme kontrol yatırımlarının da artmaya başlayabileceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın düzeltme açıklamalarının yatırımlar açısından ehemmiyetli bulunduğunu anlatım fail Cantekinler, şöyleki konuştu:

"Reform açıklamaları yabancıların baş döndürücü hoşuna gitti. Bu açıklamaların aceleci tesirini portföy yatırımlarında görürüz. Portföy yatırımlarında baş döndürücü aceleci ısıdam mülk gelebilir yalnız aracısız yatırımlarda yahut mübayaa ve birleşmelerde az buçuk hâlâ vakte gerekseme var. Bu yatırımcılar, az buçuk hâlâ eylem kıymetlendirmek isteyeceklerdir zira kesin bir tutum istiyorlar. Özellikle mülk politikasının baş döndürücü tetik uygulanması lazım. Kur, ürem ve finans şişkinliği üçlüsü bu arada yürürse, bu dünya rastgele devir ecnebi envestisman çeker."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1