FİYATI ALTINLA YARIŞIYOR: SİİRT FISTIĞI İÇ PİYASADA 90, DIŞ PİYASADA İSE 120 LİRAYA SATILIYOR

Siirt'te kuraklık nedeniyle fıstıkta bu yıl rekoltenin düşük olmasından dolayı artan fiyatlar, fıstığın altınla yarışmasına neden oldu.

FİYATI ALTINLA YARIŞIYOR: SİİRT FISTIĞI İÇ PİYASADA 90, DIŞ PİYASADA İSE 120 LİRAYA SATILIYOR

Siirt'te kuraklık nedeniyle fıstıkta bu yıl rekoltenin düşük olmasından dolayı artan fiyatlar, fıstığın altınla yarışmasına neden oldu.

Kuraklıktan dolayı geçen sene fiyatları 70 liraya satılan fıstık, bu yıl yarı yarıya düşüş göstermesinden dolayı iç piyasada 90 lira, dış piyasada ise 120 liranın üstünde satılıyor. Siirt fıstık fiyatlarının iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liranın üzerine çıkmasının bu yıl kuraklıktan kaynaklandığını belirten Siirt'te yıllardır kuyumculuk yapan Cahit Özçelebi, fıstıklarda artan fiyatların altınla yarıştığını dile getirdi.

Özçelebi, "Kuraklıktan ötürü fıstık hasadı bu sene oldukça azdı. Geçen sene yaş fıstığın kilosu 25 lira iken bu sene yaş fıstığın kilosu 50 liradan açıldı. Kuru fıstık 90 liraya kadar ulaştı. Bu sene ürün az olmasından ötürü fıstığın daha da yükseleceği tahmin ediliyor. Büyük bir ihtimalle artık düğünlerde ise insanlar gramın gramı yerine bir kilo fıstık takmayı düşünecekler. Her ikisi de yarışıyor. Fiyatların sene sonunda daha da yükseleceği tahmin ediliyor" dedi.

Bu yıl mahsulün az olmasından dolayı fıstık fiyatlarında artışın devam edeceğini belirten fıstık satıcı Ramazan Özbilici, fıstık fiyatlarının altınla yarışır hale geldiğini söyledi. Özbilici, "Mahsul yarı yarıya. Geçen yılın yarısı kadar ürün alabildik. Ana çatlak birinci kalite geçen yıl 70 liradan satılıyordu. Şu anda satış fiyatı 90 liraya satılıyor. Fiyatlar altınla yarışıyor hatta altını da geçmiş durumda" diye konuştu. - SİİRT Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor Fiyatı altınla yarışıyor: Siirt fıstığı iç piyasada 90, dış piyasada ise 120 liraya satılıyor

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021, 12:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1