GAP'TA PAMUK ÜRETİM MALİYETLERİ AZALDI

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanlığınca, Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yarısından fazlasının karşılandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayata geçirilen, tarlalarda ziraat mühendisleri ile tarım danışmanlarının çiftçilere destek verdiği 'İyi Pamuk Pro

GAP'TA PAMUK ÜRETİM MALİYETLERİ AZALDI

GAP BKİ Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz, AA muhabirine, bölge çiftçisinin gelir kaynaklarının başında yer alan ve "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuğun bölge ekonomisi açısından da lokomotif olduğunu söyledi.

Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yarısından fazlasının GAP kapsamındaki illerde yapıldığını dile getiren Açıkgöz, geçen yıldan bu yana bölgede "İyi Pamuk Projesi"ni uyguladıklarını ifade etti.

Projeyi dünya pamuk standartlarına uygun üretim modeline göre yürüttüklerini belirten Açıkgöz, proje kapsamında tarım danışmanları, ziraat mühendisleri ve saha kontrol elamanları çalıştırarak üretim sürecinde sürekli bölge çiftçisiyle beraber hareket ettiklerini bildirdi.

ÇİFTÇİNİN GİRDİ MALİYETİ DÜŞÜYOR, REKABET GÜCÜ ARTIYOR

Projenin özellikle Şanlıurfa ve Diyarbakır ovalarındaki pamuk üretimine ciddi katkısı olduğunu söyleyen Açıkgöz, şöyle dedi:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1