GAZİANTEPLİ ÜRETİCİLERİN 'KIRMIZI KABUKLU' FISTIK MESAİSİ SÜRÜYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan ve çerez olarak tüketilen 'kırmızı kabuklu' fıstık, erken saatlerde mesaiye başlayan işçiler tarafından dalından toplanıyor. Fıstık üreticisi Mahmut Bozkurt, 'Fıstık, bizim için çok önemli. Çü

GAZİANTEPLİ ÜRETİCİLERİN 'KIRMIZI KABUKLU' FISTIK MESAİSİ SÜRÜYOR

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli tarımsal ürünlerinden Antep fıstığı, getirisiyle üreticinin yüzünü güldürüyor. Ağustosun başında baklava yapımında kullanılan "boz" fıstığın hasadına başlayan çiftçiler, bugünlerde ise çerez olarak tüketilen "kırmızı kabuklu" fıstığı topluyor. Erken saatlerde bahçelere gelen çiftçiler, gün batımına kadar fıstığı dallarından ayırıyor.

Fıstık üreticisi Mahmut Bozkurt, AA muhabirine, mesailerine erken saatlerde bir arada kahvaltı yaparak başladıklarını söyledi.

Daha sonra gruplar halinde bahçeye dağıldıklarını ve toplama işleminin gerçekleştirildiğini belirten Bozkurt, "Her yıl bu telaşımız eylülün sonuna kadar devam eder. Bu sene rekolte biraz düşük ama yine de verilen fiyatlar bizleri memnun ediyor. Fıstık, bizim için çok önemli. Çünkü fıstık demek gelir demek, üreticinin, işçinin, nakliyecinin ve sanayicinin kazanması demek. Bunun için Antep fıstığı bizim için çok önemli ve kıymetlidir." dedi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2021, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1