İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

İngiltere Merkez Bankası bugünkü politika toplantısında gösterge faizi değiştirmeyerek yüzde 0.1'de bıraktı, varlık alım programını değiştirmedi İngiltere Merkez Bankası (BOE), ekonominin alışılmadık bir belirsizlik dönemine girmesi ile birlikte, tarihinde ilk kez faizi neg

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

İngiltere Merkez Bankası (BOE), ekonominin alışılmadık bir belirsizlik dönemine girmesi ile birlikte, tarihinde ilk kez faizi negatif bölgeye düşürebileceğine ilişkin en açık sinyalini verdi.

Andrew Bailey başkanlığındaki BOE politika yapıcıları, gösterge faizi yüzde 0.1 seviyesinde tutma ve varlık alım hedefini değiştirmeyerek 745 milyar sterlin seviyesinde bırakma kararını oybirliği ile aldı. Ancak politika yapıcılar ayrıca düzenleyici otorite (Prudential Regulation Authority) ile bu yılın ilerleyen dönemlerinde "yapısal angajmana" gireceklerini de söyledi.

Yetkililer daha önceki açıklamalarında negatif faiz stratejisini gözden geçridiklerini söylemelerinin ve Başkan Bailey'in bu konuyu yok saymamasının ardından, hazırlıklar daha önce görülmemiş bir noktaya geldi.

Sterlin açıklama sonrası güniçi en düşük seviyesini gördü ve Londra saati ile 12:12'de yüzde 0.6 aşağıda 1.2892 dolar seviyesinde seyrediyordu.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul