İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI KASIM 2020'DE 2 BİLYON DOLARI GEÇTİ

İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Kasım 2020 sonuçlarına göre, ekimden sonraları teşrinisani ayında da ihracat 2 bilyon doların üstünde gerçekleşti.

İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI KASIM 2020'DE 2 BİLYON DOLARI GEÇTİ
İstanbul

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi Kasım 2020 neticelerini açıkladı.

Buna gereğince ekimden sonraları teşrinisani ayında da ihracat 2 bilyon doların üstünde kaydedildi. İnşaat malzemeleri averaj ihracat ünite fiyatı ise 2019 yılı teşrinisani ayında 0,41 dolar/kg iken 2020 yılı teşrinisani ayında, geçmiş aylardaki düşüt performansı sonrası gene 0,41 dolar/kg seviyesine çıktı. Böylece kasımda senenin en erdemli maaş averaj ihracat ünite fiyatına ulaşıldı.

Türkiye İMSAD İnşaat Malzemeleri Sanayi Dış Ticaret Endeksi, teşrinisani ayında erdemli ortak başarım gösterdi.

İnşaat malzemeleri sanayisi teşrinisani ayında bedel adına senenin en erdemli maaş ihracatını gerçekleştirdi. İnşaat malzemeleri sanayisinin teşrinisani ayında 2,06 bilyon dolar adına gerçekleşen ihracatı ile maaş ihracat 2 bilyon dolar seviyesini aştı. Yurt dışı pazarlarda Kovid-19 salgınında acemi dalavere endişesi zımnında aut istem ehemmiyetli seviyede arttı.

İnşaat malzemeleri ihracatı 2020 yılı teşrinisani ayında 5,02 milyon titrem olurken, ortak geçmiş senenin teşrinisani ayına gereğince ihracat hacim adına yüzdelik 12,8 arttı. İnşaat malzemeleri averaj ihracat ünite fiyatı ise 2019 yılı teşrinisani ayında 0,41 dolar/kg iken 2020 yılı teşrinisani ayında, geçmiş aylardaki düşüt performansı sonrası gene 0,41 dolar/kg seviyesine çıktı. Böylece kasımda senenin en erdemli maaş averaj ihracat ünite fiyatına ulaşıldı.

İthalat da erdemli seviyelerde gerçekleşti

İnşaat malzemeleri uran ithalatı hacim adına teşrinisani ayında ortak geçmiş senenin teşrinisani ayına gereğince yüzdelik 8,7 arttı ve 273 bin tona ulaştı. Kasım kocaoğlan ithalatı hacim adına senenin en erdemli maaş ithalatı oldu. İnşaat malzemeleri uran ithalatı bedel adına teşrinisani ayında 693 milyon dolar adına gerçekleşti ve 2020 yılının en erdemli ikinci maaş ithalatı oldu. İnşaat malzemeleri averaj dışarı alım ünite fiyatı teşrinisani ayında 2,54 dolar/kg seviyesine yükseldi. Ekim ayında gerileyici averaj fiyatlar teşrinisani ayında baştan arttı. 2019 yılı teşrinisani ayında maaş averaj dışarı alım ünite fiyatı ise 2,41 dolar/kg seviyesindeydi.

2020 yılı teşrinisani ayında yapım malzemeleri ihracat performansı ast sektörler bakımından ayrımlılık gösterdi. Kasım ayında 8 ast mahsul grubundan hemen 2’sinin ihracat ünite tutarları 2019 yılı teşrinisani ayına gereğince yükseldi. 6 mahsul grubunda ise ihracat ünite tutarları düştü. Kasım ayında mineral, taş ve arazi ürünleri averaj ihracat ünite fiyatı yüzdelik 5 arttı. Elektrikli malzemeleri ve teçhizatlarının averaj ihracat ünite fiyatı da yüzdelik 1 arttı. Kimyasal bazlı mamüllerin averaj ihracat ünite fiyatı yüzdelik 23 düştü. Ağaç ve ahşap ürünleri averaj ihracat ünite fiyatı ise yüzdelik 13,4 geriledi.

2020 yılının teşrinisani ayında 8 ast mahsul grubunun 6’sında ihracat hacim adına 2019 yılının teşrinisani kocaoğlan üstünde gerçekleşti, 2 üründe ise ortak geçmiş senenin altında kalındı. Kasım ayında en erdemli ihracat hacim artışı yüzdelik 48,6 ile direk ve ahşap ürünleri, yüzdelik 42,3 ile kimyevi mahsulat ve yüzdelik 27,9 ile kuvvetli polat ürünlerinde gerçekleşti. Kasım ayında ihracatı hacim adına en baş döndürücü gerileyici ast bölüm yüzdelik 6,5 ile kurma binalar oldu.

2020 yılının teşrinisani ayında 8 ast mahsul grubunun 7’sinde ihracat bedel adına yükseldi. 2020 yılı teşrinisani ayında bedel adına en erdemli ihracat artışı yüzdelik 28,3 ile direk ve ahşap ürünlerinde gerçekleşti. Değer adına ihracatın gerilediği biricik ast bölüm kurma binalar oldu.

Türkiye uran ihracatı aceleci artışlar sonrası kasımda soluklandı

Türkiye uran ihracatı ilkgüz ve ilk teşrin aylarındaki aceleci performansı sonrası teşrinisani ayında soluklandı. Kasım kocaoğlan ihracatı bedel ve hacim adına ilk teşrin ayının altında gerçekleşti. 2020 yılı teşrinisani ayında uran ürünleri ihracatı bedel adına ortak geçmiş ilk teşrin ayına gereğince yüzdelik 8,3 azaldı. Kasım kocaoğlan ihracatı bedel adına ortak geçmiş senenin teşrinisani ayının ise yüzdelik 0,7 üstünde gerçekleşti. Kasım ayında uran ihracatı bedel adına 2020 yılının en erdemli üçüncü maaş ihracatı oldu.

Türkiye mecmu uran ürünleri ihracatı hacim adına 2020 yılının teşrinisani ayında ortak geçmiş ilk teşrin ayına gereğince yüzdelik 9,6 düştü. Sanayi ihracatı hacim adına çöküntü gösterdi. Kasım ayında uran ihracatı hacim adına 2020 yılının en erdemli dördüncü maaş ihracatı oldu.

Sanayi mülkü averaj ihracatında ünite tutarları ise 2020 yılı ilk teşrin ayında 1,36 dolar/kg iken, 2020 yılı teşrinisani ayında 1,38 dolar/kg oldu. Ortalama ihracat ünite tutarları aşamalı adına artmaya bitmeme etti. 2019 yılı teşrinisani kocaoğlan averaj ihracat ünite fiyatı ise 1,48 dolar/kg olmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1