İRAN, SAMSUNG VE LG'DEN EV ALETİ İTHALATINI YASAKLADI

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülke lideri Ali Hamaney'in talimatı üzerine Güney Kore firmaları Samsung ve LG'den yapılan ev aletleri ithalatını yasakladı İran lideri Hamaney, Reisi'ye yazdığı mektupta ithalatın 'yerli üreticinin belini kırdığını ve bunun önünün al

İRAN, SAMSUNG VE LG'DEN EV ALETİ İTHALATINI YASAKLADI

İran lideri Hamaney, Reisi'ye yazdığı mektupta ithalatın "yerli üreticinin belini kırdığını ve bunun önünün alınması" talimatı verdi.

Reisi de ilgili bakanlıklara Güney Koreli iki şirketten yapılan ev aletleri ithalatının yasaklandığını içeren kararı tebliğ etti.

İran Cumhurbaşkanı, 10 Eylül'de yaptığı açıklamada ABD'nin yaptırımları devreye soktuğu 2018'de ülkeden yatırımlarını çeken ve İran'a ihracatı durduran Güney Koreli şirketlerin ürünlerine artık ihtiyaç duymadıklarını ve bu ülkeden "kontrolsüz ithalata" izin vermeyeceklerini belirtmişti.

SAMSUNG VE LG İRAN'DAKİ FAALİYETLERİNİ DURDURDU

Güney Koreli elektronik eşya üreticileri Samsung ve LG, İran'ın ev aletleri ve cep telefonu pazarına uzun yıllar hakim olmuştu.

ABD yönetiminin 2018'de İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlar getirmesi üzerine Güney Kore, İran ile ticari ilişkilerini kesmişti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2021, 02:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1