İSO TÜRKİYE İMALAT PMI ÜST ÜSTE İKİNCİ AY EŞİK DEĞERİN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

İstanbul Sanayi Odası İSO Türkiye İmalat Satınalma Yöneticileri Endeksi PMI şubatta 52,4'e yükselerek üst üste ikinci ay eşik değerin üzerinde gerçekleşti. İSO Türkiye İmalat PMI anketinin Şubat 2020 sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm r

İSO TÜRKİYE İMALAT PMI ÜST ÜSTE İKİNCİ AY EŞİK DEĞERİN ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

İSO Türkiye İmalat PMI anketinin Şubat 2020 sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50'nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ocakta 51,3 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat PMI, şubatta 52,4'e yükselerek üst üste ikinci ay eşik değerin üzerine çıktı.

PMI, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında Şubat 2018'den beri en hızlı iyileşmeye işaret etti. Faaliyet koşullarındaki iyileşme, yeni siparişlerdeki belirgin artıştan kaynaklanırken, firmalar müşterilerden gelen talebin güçlendiğini belirtti. Yeni alınan siparişlerde de son 2 yılın en güçlü artışı kaydedildi.

Talep koşullarındaki iyileşmeye bağlı olarak imalatçılar üretimi şubatta artırdı. Söz konusu artış, 2 yıla yakın bir dönemin en yüksek hızında gerçekleşti. Bu gelişmeyle birlikte üretimdeki mevcut genişleme trendi 4'üncü aya ulaştı. Son anket döneminde istihdam, Şubat 2018'den beri en güçlü oranda arttı. Anket katılımcıları, çalışan sayısındaki büyümenin başlıca kaynağının üretim gereksinimlerindeki artış olduğunu vurguladı.

TL'DEKİ DEĞER KAYBIYLA MALİYETTE ARTIŞ OLDU

Maliyet tarafında ise Türk imalatçılarının girdi fiyatları artış eğilimini sürdürdü. Girdi fiyatları enflasyonu, son 8 ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşti. Anket katılımcılarının birçoğu, maliyet yüklerindeki artışı Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybıyla açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı