İSTANBUL'UN SON KAZANCILARI, MESLEĞİ ÖĞRETECEK ÇIRAK BULAMIYOR

Babalarından devraldıkları kazan tamir işini yaklaşık 40 yıldır sürdüren Osman ve Hakan Kaya kardeşler, Fatih Küçükpazar'daki tarihi Ali Paşa Han'ın içerisindeki iki odalı tamirhanede mesleklerini icra ediyor. Kaya kardeşler, büyük çikolata fabrikalarının, muhallebicilerin

İSTANBUL'UN SON KAZANCILARI, MESLEĞİ ÖĞRETECEK ÇIRAK BULAMIYOR

Kaya kardeşler, büyük çikolata fabrikalarının, muhallebicilerin ve pasta firmalarının dev kazanlarını onarıyor, kazanların aşınan diplerini kesip yeni dipleri ekleyip kaynatıyorlar.

Kaya kardeşlerin tarihi handaki mesailerine AA muhabiri tanıklık etti. Küçükpazar'da Arnavut kaldırımı taşlarında yürürken tarihi Ali Paşa Han'a yaklaştıkça önce çekiç sesleri duyuluyor.

Hanın içerisine girdikten sonra ise iki göz odadan oluşan kazan tamir ustalarının babalarından kalma dükkanı, sizi karşılıyor. İki kardeş, kazanlar üzerinde çalışırken, kapının önünde de kazanları almaya gelen sahipleri bekliyor. Bir tarafta Ali Paşa Han'ın tarihi dokusu, diğer tarafta ise dev kazanların tokmakla buluştuğu ses...

Saat mefhumu olmayan kazan tamir işinde, bazen saatlerce iş olmuyor, bazen ise pastacılar, muhallebiciler sıraya girerek deforme olmuş kazanları ustalara gösteriyor.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2021, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1