JAPONYA, GELİŞTİRDİĞİ UÇAN MOTOSİKLETİ 680 BİN DOLAR FİYATA SATIŞA ÇIKARDI

Tüm dünya uçan arabalara odaklanmışken Japonlar uçan motosiklet yaptı. ALI Technologies isimli şirketin geliştirdiği uçan motosiklet, 680 bin dolar fiyatla (yaklaşık 6,5 milyon TL) satışa sunuldu. Havada 40 dakika kalabilen motosiklet, tek şarjla saatte 100 km hızla gidebiliyor.

JAPONYA, GELİŞTİRDİĞİ UÇAN MOTOSİKLETİ 680 BİN DOLAR FİYATA SATIŞA ÇIKARDI

"XTurismo Limited Edition" ismi verilen motosiklet tek şarjla saatte 100 km hıza kadar 40 dakika boyunca uçabiliyor. Elektronik devi Mitsubishi ve Japon futbolcu Keisuke Honda'nın desteklediği Tokyo merkezli girişim, 2022 ortasına kadar tek kişinin bileceği uçan motosikletlerden 200 adet üretmeyi hedefliyor. XTurismo Limited Edition'larda bir konvansiyonel ve akülü dört adet motor bulunuyor. ALI Technologies CEO'su Daisuke Katano, yeni üretimleriyle birlikte "Yeni bir hareket yöntemi sunmayı umduklarını" söyledi.

Japonya'da geliştirilen uçan motosiklet 680 bin dolar fiyatla satışa sunuldu

JAPON YASALARI İŞLEK YOLLARDA UÇMASINA ENGEL

13 milyonluk nüfusa sahip Tokyo için aşırı kalabalıklaşma büyük bir problem. Yüksek teknoloji şehri, dünyanın en kalabalık metropol bölgelerinden birisi. Ancak Japonya'daki mevcut yasalar, uçan motosikletlerin işlek yollarda uçmasına engel.

Yarış pistinde gerçekleştirilen lansmanda konuşan Katano, bu sebeple Japonya'da aracın yakın zamanda yalnızca bu tür pistlerde kullanılabileceğini söyledi. Katano alternatif olarak aracın kurtarma ekipleri tarafından ulaşılamaz bölgelere gidişi için de kullanabileceğini düşünüyor.

Japonya, geliştirdiği uçan motosikleti 680 bin dolar fiyata satışa çıkardı

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1