KADINLARIN TÜM SEKTÖRLERDE GÜÇLENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN PLATFORMA İMZA ATTI

Toplumsal cinsiyet eşitliğine verdiği değere dikkat çeken Sabancı Holding ve Carrefour iştiraki CarrefourSA, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN WOMEN) ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ortaklığı

KADINLARIN TÜM SEKTÖRLERDE GÜÇLENMESİ İÇİN OLUŞTURULAN PLATFORMA İMZA ATTI

“TÜRK PERAKENDE SEKTÖRÜNDE BİR İLKİZ”

CarrefourSA konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün için dünya çapında aralarında CarrefourSA’nın da yer aldığı yalnızca dokuz gıda perakendecisi WEPs Platformu imzacısı konumunda bulunuyor. Dünyada toplam 3 bin 727 imzacısı bulunan WEPs Platformu’nda Türkiye, imzacı şirket sayısı ile Brezilya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.” bilgisini paylaştı.

"KADIN ÇALIŞANLARIMIZ, BÜYÜK BİR DEĞERE SAHİP”

WEPs Platformu imzacıları arasında yer almalarına ilişkin olarak bir değerlendirmede bulunan CarrefourSA Genel Müdür Kutay Kartallıoğlu, şunları dile getirdi:

“Türkiye’nin 52 şehrinde 670 marketimiz ve 11 bin çalışanımızla günde 500 bin kişiye hizmet veriyoruz. Bizim için kadın çalışanlarımız, büyük bir değere sahip. Bu vizyonla yönetim kadromuzdan marketlerimize kadar farklı kademelerdeki çalışanlarımızın yüzde 35’inin kadın olduğunu duyurmaktan onur duyuyoruz. İş süreçlerimizde eşitlik ilkesine inanıyor, görev dağılımı açısından kadın-erkek eşitliğini önemsiyoruz. Yalnızca CarrefourSA çalışanları değil, ülkemizin dört bir yanındaki üretici kadınların da girişimlerini destekliyor, emeklerinin reyonlarımızdan müşterilerimize ulaşmasına fırsat tanıyoruz. Gelecekte, kadınlara daha fazla inisiyatif tanınacağına inanıyoruz.”

“AMAÇ KADINLARIN TÜM SEKTÖRLERDE GÜÇLÜ HALE GELMESİ”

CarrefourSA, WEPs Platformu ile ilgili verdiği bilgiler şöyle;

“Kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Platformu, 2010 yılında UN Global Compact ve UN Women ortaklığında oluşturuldu. WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, iş piyasasında ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor. Kadının Güçlenmesi Prensipleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 prensibe açıkça taahhüt vermelerini istiyor. CEO Destek Beyanı’nı imzalayan liderler, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni, yönetim kurulu odasından işyerlerine ve tedarik zinciri üzerinden topluma varana kadar her noktaya dahil etme ve uygulama konusundaki niyetlerini ortaya koyuyorlar.”

WEPS PLATFORMU’NUN BELİRLEDİĞİ 7 PRENSİP, ŞÖYLE SIRALANIYOR:

1. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Üst Düzey Kurumsal Liderlik Sağlanması

2. Tüm Kadın ve Erkeklere İş Yaşamında Adil Davranılması, İnsan Haklarına ve Ayrım Yapmama İlkesine Saygı Gösterilmesi, Bu İlkelerin Desteklenmesi

3. Tüm Kadın ve Erkek Çalışanların Sağlık, Güvenlik ve Refahının Sağlanması

4. Kadınların Eğitim, Kurs ve Profesyonel Gelişim Olanaklarının Desteklenmesi

5. Kadınların Güçlenmesi İçin Girişimci Gelişimi, Tedarik Zinciri ve Pazarlama Yöntemlerinin Uygulanması

6. Toplumsal Girişimler ve Savunuculuk Çalışmalarıyla Eşitliğin Teşvik Edilmesi

7. Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine İlişkin Elde Edilen Başarıların Değerlendirilmesi ve Halka Açık Raporlanması

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul