KAMUDA 3.5 MİLYON ÇALIŞANA ESNEK MESAİ

Koronavirüsle mücadelede riski azaltmak için kamuda esnek çalışma modeli yeniden devrede. Kamuda asgari sayıda personel çalıştırılacak. Göreve gelmeyen idari izinli sayılacak Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın etkin hale getirileceğini belirterek teşvik ettiği esnek ve uzaktan çal

KAMUDA 3.5 MİLYON ÇALIŞANA ESNEK MESAİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın etkin hale getirileceğini belirterek teşvik ettiği esnek ve uzaktan çalışma modeli kamuda yeniden devreye girdi. Cumhurbaşkanı kararıyla koronavirüs salgınına karşı mücadelede riski azaltmak için 3.5 milyon kamu çalışanı için yeni iş düzeni devreye girdi. Kamu kurumlarında yeniden dönüşümlü, uzaktan çalışma gibi esnek mesaiye geçilirken, dönüşümlü çalışacak olanlar bu sürede idari izinli sayılacak. Fiilen çalışma şartı aranan ek ödeme, döner sermayeler gibi mali haklarda kesinti olmayacak. Uzaktan çalışanın maaşı değişmeyecek, çalışma yöntemini üst yönetici belirleyecek.

1 HAZİRAN'DA SONA ERMİŞTİ
Kamuda idari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dâhil olan kamu personeli 1 Haziran itibarıyla normal mesaiye başlamıştı. Cumhurbaşkanı kararıyla yayımlanan genelgeyle kamuda esnek çalışmanın sürmesine karar verildi. Genelgeyle ihtiyacı karşılayacak kadar asgari personel bulundurulması koşuluyla, çalıştırılma biçimine bakılmadan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemi uygulanabilmesine ve idari izin verilmesine imkân sağlandı. Genelge ile salgının yayılımının en aza indirilmesi, mücadele ve etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zafiyete uğratmama şartıyla esnek çalışma modelleri uygulanacak.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1