KAYSERİ'DE LİTYUM-İYON BATARYA ÜRETİM TESİSİ YATIRIMINA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMI

Kayseri'de yapılacak lityum-iyon batarya üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek. Projede öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 722 milyon 501 bin 56 lira olarak belirlendi. Öngörülen ilave istihdam 481, öngörülen nitelikli personel sayısı ise 40 olar

KAYSERİ'DE LİTYUM-İYON BATARYA ÜRETİM TESİSİ YATIRIMINA PROJE BAZLI DEVLET YARDIMI

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Aspilsan Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından yapılacak lityum-iyon batarya tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Yatırımın başlangıç tarihi 1 Mart 2020 olarak belirlenirken, yatırım süresi de başlangıç tarihinden itibaren 7 yıl olarak tespit edildi. Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar daha ek süre verilebilecek.

Ürün çeşitlendirme yatırım şeklinde belirlenen projede öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 722 milyon 501 bin 56 lira olarak belirlendi. Öngörülen ilave istihdam 481, öngörülen nitelikli personel sayısı ise 40 olarak hesaplandı.

Yatırım süresi sonunda üretilmesi planlanan ürünler ve üretime ilişkin kapasiteler ise silindirik batarya için yıllık 414 bin 491 adet ve prizmatik batarya için yıllık 3 bin 432 adet olarak belirlendi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1