KOVİD-19 SALGINI "ELEKTRİKLİ ULAŞIM" TERCİHİNİ HIZLANDIRACAK

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği Başkanı Bayram, "Önümüzdeki fasıl tamamı bölüm oyuncularının iş birliğiyle elektrikli, hibrit, hidrojenli araçlar, yükleme istasyonları ve akü-batarya teknolojilerine odaklanılması icap ettiğini gösteriyor" dedi.

KOVİD-19 SALGINI
Ankara

Türkiye Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) Başkanı Berkan Bayram, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, evren otomotiv sektöründe yaşanmış bulunan istihsal ve hazırlık zincirindeki zorluklara rağmen, Türkiye'de araba istihsal ve salname adanmış rakamlarında ortak geçmiş yıla kıyasla ayırt edilir ortak çoğalma bulunduğunu söyledi.

2020'nin hepsi başlayan normallerin baştan tanımlandığı ve hâlâ sağlıklı ortamlara gerekseme duyulduğunun ayırt edilmiş bulunduğu ortak sene bulunduğunu dile getiren Bayram, ferdî araçlara alakanın artarak çoğalması ve elektrikli taşıt kullanımının yaygınlaşması kararında Türkiye'deki elektrikli taşıt yükleme soket sayısının 81 ilde minimum yegâne olacak biçimde yaygınlaştığını ve bu sayının toplamda 3 bini aştığını tabir etti.

Bayram, eriştirme dalında cazibe kullanımı, acemi teknolojiler, yerlileştirme ve buna ilişkin taraf uran alanının gelişmesi, uygulayım bilimi ve bilgelik transferleri hikayelerinde sosyal kâr bildirmek üzere çalışmalara odaklanan ortak topluluk kendisine bu gelişimleri müjdeli bulduklarını kaydetti.

Tüm dünyada bulunduğu gibi, Türkiye'de de eriştirme şekillerinde tercihlerin değiştiğini dile getiren Bayram, şöyleki konuştu:

"2011-2020 zamanında Türkiye'de yüzdelik beniz elektrikli taşıt sayısı 2 bin 500'ü aştı. 2020'de Kovid-19 salgını ülkeler düşüncesince ağırbaşlı ortak değiş periyodunu tetikledi. Salgın parlak havaya bulunan özlemi hâlâ da artırdı. Bu gestalt elektrikli taşıt kullanımına intikal periyodunu baş döndürücü hâlâ hızlandıracak. Sağlık ve mekân bilinci de arttı. Özellikle karbon kadem izi terminolojisi, kurumsal düzeydeki ortak sözcükten, halkın herhangi ortak kesimine vasıl ortak deyim kendisine hâlâ dikkate bedel ortak aksan oldu. Çevreci vasıtaların kullanımının artırılması ve el değmemiş emisyonlu kent içi trafiğine bulunan öneminin, evcil yönetimler çeşidinden da benimsenmesine ve sürüm payı efdal araçlara getirilen engellemeler ile ön plana çıktı. Tüketiciler bundan böyle elektrikli ortak vasıtaya intikal yapılmasının, karbon kadem izinin azaltılmasında en ehemmiyetli hamle kendisine görüyorlar. Bu kapsamda Türkiye genelindeki araba satışlarında melez taşıt satışları toplamda 22 bin 272'yi geçti."

Bayram, Türkiye düşüncesince 2020'nin bu çerçevede atık adımlar açısından en ehemmiyetli senelerden birisi bulunduğunu ve evcil araba projesinde ağız ağıza elektrikli araba çoğaltma tercihinin en ciddi değişmeyen bulunduğunu dile getirdi.

Hibrit modellerin satılmasında çoğalma

Bayram, 2020'de Türkiye'de istihsal özne otomotiv markalarındaki elektrikli ve melez vasıtaların istihsal çeşitliliğinin hoppadak arabada değil, otobüs ve geniş ticari taşıt üretiminde de arttığını belirtti.

Temsa, Karsan, Ford, Toyota üzere dev markaların, Türkiye'de ürettikleri elektrikli ve melez modellerin gayrimenkul dışına ihraç edilmeye başladığını özetleyen Bayram, şunları kaydetti:

"Otomotiv alanının gelişimine koşut kendisine yükleme istasyonları ve kanalizasyon altyapısı da önümüzdeki yenilikçi çağa akıllıca kendisine artmaya ve gelişmeye bitmeme etti. Önümüzdeki devre hepsi kesim oyuncularının iş birliğiyle elektrikli, hibrit, hidrojenli araçlar, yükleme istasyonları ve akü-batarya teknolojilerine odaklanılması icap ettiğini gösteriyor. Toplam erke verimliliği, sürüm ve karbon emisyonunun azaltılmasına ulama sağlayacak teknolojilerin desteklenmesi açısından, 2021 yılı ehemmiyetli ortak eşik olacaktır. Henüz emekleme evresinde bulunan bu sektörler için, müteşebbis ve yatırımcılarımıza müteveccih ihsan teşvikleri ve müzahir mevzuatların ortaya konulması gerekiyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1