KÜRESEL PİYASALAR ABD'DEKİ GELİŞMELERE ODAKLANDI

Küresel piyasalar, dünkü haftada Amerika Başkanı Donald Tump'ın azil süreci ve kazançlı dayanaklık etmek paketi gelişmelerine odaklandı.

KÜRESEL PİYASALAR ABD'DEKİ GELİŞMELERE ODAKLANDI
İstanbul

Küresel piyasalar, toy haftada Amerika Başkanı Donald Tump'ın azil süreci ve konuşu dayanaklık etmek paketi gelişmelerine odaklandı.

Geçen hafta ABD'de Joe Biden'ın reislik seçimindeki zaferinin tescillenmesi, Kongre baskını ve açıklayan istihdam verilerinin birlikte evren genelindeki Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri toptan piyasaların gündeminin odağında toprak aldı. Yeni kimse koronavirüs (Kovid-19) salgınında tahsil edilen tedbirler ve döllenme çalışmalarının çoğalması ise yatırımcıların riziko iştahının efdal seyretmesini sağladı.

ABD'deki Kongre baskınının peşi esna Amerikan kamuoyu, baskının sorumlusu adına yayınlanan Başkan Donald Trump'ın, Kongrede azledilmesi eliyle görevden alınmasını tartışırken, Amerika Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, Trump'ın görevden katılması periyodunu işletmemesi yerinde azil sürecine hemen başlayacaklarını açıkladı.

ABD'de 10 salname tahrifat faizleri levent boylu devam eden sakinliğini güzeşte hafta bozdu. Bir haftada yüzdelik 0,91'den yüzdelik 1,1250'ye denli çıkan ABD'nin 10 salname tahrifat faizlerinin etkisiyle dolar endeksinin toparlaması ve altının ons fiyatının yüzdelik 2,6 gerileyerek 1.848 dolara inmesi ortalık fiyatlamaları açısından haftanın öne çıkan gelişmeleriydi.

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden'ın, sağlanacak konuşu dayanaklık etmek paketinin "trilyon dolar" seviyesinde olacağını bildirmesi hisse piyasalarını desteklerken, PMI verileri, ilkin imalat sanayisinin evren genelinde enerjisini koruduğuna ayraç etti.

Geçen haftanın akıbet prosedür gününde piyasaya sürülen ABD'nin istihdam tutanağı ise alengir sinyaller verdi. ABD'de ekincilik dışı istihdam, güzeşte ay 140 bin insan azalarak april 2020'den buyana geçmiş kere düşme gösterdi. Kovid-19 salgını zımnında kısıtlanan konuşu faaliyetin güzeşte sene mayıs kocaoğlan bakımından normale dönmesiyle iş gücü piyasasında yaşanmış olan toparlanma, Kovid-19 olaylarındaki çoğalma ve baştan sıkılaştırılan önlemlerle aralıkta yavaşlama kaydetti. İşsizlik oranı, güzeşte ay değiş göstermeyerek yüzdelik 6,7 seviyesinde gerçekleşirken, averaj saatlik hasılatlar ise maaş yüzdelik 0,8 ile beklentilerin üstünde arttı.

Bu gelişmelerle New York borsasında rekorlar kırılırken, dolar endeksi haftanın ikinci yarısındaki yükselişi ile gene 90'ın karşı yerleşti. Cuma haset Dow Jones endeksi yüzdelik 0,18, S&P 500 endeksi yüzdelik 0,55 ve Nasdaq endeksi yüzdelik 1,03 bedel kazanarak topu topu zamanların en efdal kapanışını gerçekleştirdi.

Avrupa tarafında, kalan Kovid-19 hikâye rakamları ve sıkılaştırılan tedbirlere rağmen döllenme çalışmalarındaki gelişmeler ve isteklendirme beklentileri cuma namazı haset piyasaların yükseliş eğilimini sürdürmesini sağladı. Almanya'da DAX endeksi yüzdelik 0,58 artarak kapanış rekorunu kırarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzdelik 0,24 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzdelik 0,65 yükseldi.

Geçen haftaki artı seyrin peşi esna Asya borsaları toy haftaya rahat başladı. Çin'de açıklayan para şişkinliği verisinin aralıkta yüzdelik 0,2 ile beklentileri aşması sonrası kapanışa andıran Şanghay birleşik endeksi yüzdelik 0,1 bedel kaybederken, Güney Kore'de Kospi endeksi ufki seyrediyor. Japonya'da ise resmi dinlence zımnında piyasalarda prosedür gerçekleştirilmedi.

Yurt içinde, 2021'e çabuk başlamış olan Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, geçmiş hafta 2020 kapanışına gereğince yüzdelik 4,33 bedel kazandı. Endeks, cuma namazı haset müşterek geçmiş kapanışa gereğince yüzdelik 1,21 artarak kapanış rekorunu 1.540,61 puana taşırken, 1.542,75 puanla da topu topu zamanların en efdal seviyesini gördü.

Böylece yükseliş trendini fevk fazladan 10. haftaya haiz BIST 100 endeksi, bu rallide en ehemmiyetli desteği düşme eğilimindeki döviz kurlarından aldı. Dolar/TL, güzeşte hafta 7,2406 ile 21 Ağustos 2020'den bu yana en ceninisakıt seviyeyi görmesi sonrası müşterek geçmiş haftaya gereğince yüzdelik 1 azalarak düşme eğilimini fevk fazladan 4. haftaya taşıdı ve 7,3792'den kapanış yaptı. Dolar/TL, dakika bankalararası bu piyasanın açılışında 7,4210 seviyesinde prosedür görüyor.

Analistler, bu hafta ABD'de azil süreci ile ait gelişmelerin izlem edileceğini belirterek, Biden'ın açıklamaları sonrası artırılması muhtemel konuşu dayanaklık etmek paketine bağlı belirsizliklerin sürmesi zımnında mevzuyla ait gelişmelerin de piyasaların yönü üstünde belirleyici olacağını kaydetti.

Haftanın data takviminde ise emlak içinde, dakika akan işlemler dengesi ve çarşamba uran üretimi, ABD'de çarşamba para şişkinliği ve cuma namazı uran üretimi, Avro Bölgesinde de çarşamba uran üretimi verisinin öne çıktığını dile getiren analistler, beceri manada BIST 100 endeksinde 1.550 ve 1.580 seviyelerinin direnç, 1.500 ve 1.470 puanın dayanaklık etmek konumunda bulunduğunu söyledi.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete eklenmiş olan ekonomistler, akan işlemler hesabının Kasım 2020'de 3,4 bilyon dolar açıkça vermesini bekliyor. Ekonomistler, çarşamba haset yayımlanacak takvim etkisinden arındırılmış uran istihsal endeksinin ise kasımda müşterek geçmiş senenin ayrımsız zamanına gereğince yüzdelik 8,3 artacağını kestirim ediyor.

Piyasalarda dakika izlem edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, münteha teşrin kocaoğlan akan işlemler dengesi

10.00 Türkiye, teşrinievvel kocaoğlan iş gücü istatistikleri

12.30 Avro Bölgesi, hanuman kocaoğlan yatırımcı emniyet endeksi

17.30 Türkiye, ara kocaoğlan tarz dümen iç namus borcu istatistikleri

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 09:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul