MAKİNE İHRACATINDA BÜÜYK ARTIŞ!

Makine sektörünün ihracatı ocak-kasım döneminde serbest bölgeler dahil 21 milyar dolara ulaştı.

MAKİNE İHRACATINDA BÜÜYK ARTIŞ!

Makine İhracatçıları Birliği'nden (MAİB) yapılan açıklamaya göre, sektörün ihracatı, yılın ilk 11 ayı itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25, 2019’un aynı dönemine göre ise yüzde 17 artarak 21 milyar dolara yükseldi.

Bu dönemde 2,6 milyar doların üzerinde makine ihracatı yapılan Almanya'nın, serbest bölgeler hariç toplam makine ihracatı içindeki payı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Türkiye'nin makine ihracatının 11 ayda 1 milyar dolar eşiğini geçtiği ülkeler arasında ABD ve Birleşik Krallık da yer aldı.

"Sene sonunda 23 milyar dolar ihracat hedefini yakalayacağız"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, aralık ayı sonunda, İtalya ve Fransa'ya gerçekleştirilen makine ihracatının da 1 milyar dolar eşiğini geçeceğini ve sene sonunda 23 milyar dolar ihracat hedefinin yakalanacağını belirtti.

Karavelioğlu,  sözlerini şöyle sürdürdü;

Avrupa’ya makine ihracatımızda, yılı yüzde 28'e yakın bir artışla tamamlayacağız. Böylelikle, ihracatımızın yüzde 60’ını yapar hale geldiğimiz Avrupa’da Uzak Doğulu rakiplerimizden pazar payı kapmayı sürdürmüş olacağız.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2021, 19:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1