MEMUR-SEN SEYYANEN ZAM TALEBİNİ HAZİNE VE MALİYE BAKANI ELVAN'A İLETTİ

Genel Başkan Yalçın "Gıda enflasyonu yüzdelik 19'u gördü. Asgari ecir ise 21,56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında enflasyonun hesaplanması çetin değil. Kamu görevlilerinin alıntı gücünün düşmüş olduğu her insanın malumu, seyyanen zam istiyoruz" dedi.

MEMUR-SEN SEYYANEN ZAM TALEBİNİ HAZİNE VE MALİYE BAKANI ELVAN'A İLETTİ
Ankara

Memur-Sen yönetimi, amme görevlilerine seyyanen zam verilmesi talebini Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'a iletti.

Memur-Sen'den meydana getirilen mukayyet açıklamaya göre, Genel Başkan Ali Yalçın ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan çeşidinden bildirme edildi.

Kabulde, amme görevlilerinin alıntı gücünün düştüğüne dikkati çekerek seyyanen zam beklentilerini Bakan Elvan'a ileten Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

"Açıklanan 14,6'lık para şişkinliği yalan konusu. Ancak sahada asıl enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzdelik 19'u gördü. Vergilere bakıyoruz 9,21 arttı. Asgari ecir ise 21,56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki asıl enflasyonun hesaplanması çetin değil. Kamu görevlilerinin alıntı gücünün düşmüş olduğu her insanın malumu, seyyanen zam istiyoruz."

Sözleşmelilerin kol talebi de aktarıldı

Kabulde, kamuda kontratlı istihdam konusu da gündeme geldi.

Yalçın, kamuda kontratlı statüsünün akıbet bulması icap ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kamuda kontratlı sayısı 400 bini aştı. Kamudaki sözleşmeliler arasındaki zat hakları farklılığı da 20'yi buldu. Bu mevzunun da gündeme katılması gerekiyor. Kamuda kontratlı görevlilik akıbet bulmalı, kamuda istihdam modeli 'kadrolu' olmalıdır."

Bakan Elvan'a afiyet personellerinin taleplerini de ileten Yalçın, "Sağlık çalışanlarına meydana getirilen ek ödemelerde mesail var. Bu hastalıkların başlangıcında ise hala yapılmamış ek ödemeler var. Bu mesail giderilmeli. Sorunların giderildiği kabilinden ipham de bitirilmeli." ifadelerini kullandı.

Yalçın, Belediyeler Kanun'a yayıncı domestik yönetimlerde etkin kontratlı personele kadrolarının birlikte an geçmiş verilmesini istedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1