MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NDAN TBMM'DE ÖNEMLİ MESAJLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankanın faaliyetleri hakkında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapıyor. Şahap Kavcıoğlu, '3. çeyrekte iktisadi faaliyetteki artış eğilimi sürüyor.' dedi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan

MERKEZ BANKASI BAŞKANI ŞAHAP KAVCIOĞLU'NDAN TBMM'DE ÖNEMLİ MESAJLAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bankanın faaliyetleri hakkında TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda sunum yapıyor. Şahap Kavcıoğlu, "Kapasite kullanım oranı tarihsel ortalamasına ulaştı. Yatırım ve istihdam eğilimindeki artış sürmekte" sözlerini kullandı.

Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Sanayide istihdam güçlü seyrediyor. AB ile dış ticarette fazla vermeye başladık. Dış ticaretteki dengelenme reel olarak daha belirgin. Salgın döneminde ülkeler çeşitli uygulamalarla ekonomilerini desteklemişlerdir. Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına olanak sağlıyor.

TÜRKİYE POZİTİF AYRIŞTI

Gelişmekte olan ülkelere kıyasla Türkiye, kamu ve hanehalkı borçluluğunda görece olumlu ayrışıyor. Türkiye OECD ülkeleri ve Çin ile birlikte yüzde 1.7 ile 2020'de pozitif büyüme kaydeden iki ülkeden biri olmuştur.

MB REZERVLERİ ARTIYOR

MB rezervleri istikrar kazandı, güçlü artış gösteriyor. Cari açıkta düzeltmenin başladığını söyleyebiliriz. Cari dengede görülen iyileşme fiyat istikrarı için önemli

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2021, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1