MUĞLALI ÜRETİCİLER TALEBE YETİŞEMİYOR: KİLOGRAMI 500 LİRADAN SATILIYOR

Muğla ve ilçelerinde hayata geçirilen proje kapsamında ekimi yapılan salep orkideleri, yüksek verimi ve fiyatıyla üreticinin önemli gelir kaynağı haline geldi. Üreticilerden Cemile Karabacak; 3 yıldır üretim yaptığını ve elde ettiği gelir dolayısıyla mutlu olduğunu kaydetti. S

MUĞLALI ÜRETİCİLER TALEBE YETİŞEMİYOR: KİLOGRAMI 500 LİRADAN SATILIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Itri-Tıbbi, Aromatik ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü iş birliğinde salep üretim çalışması gerçekleştiriliyor.

Farklı rakımlardaki ilçelerde ekimi yapılan salep orkidesinin üreticilere gelir getirmesi ve türün korunması hedefleniyor.

Önceki hasat dönemlerinde çiftçinin yüzünü güldüren salepler, Muğla'daki talep karşılandıktan sonra başta çevre iller olmak üzere İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlere de gönderiliyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Muğla'da 13 ilçede 70 dekar alanda üretime devam ettikleri salebin katma değerli bir bitki olduğunu söyledi.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2021, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1