ORMAN YANGINLARIYLA 'KUMLAMA YÖNTEMİ'YLE MÜCADELE EDECEK YERLİ ARAÇ

Ormanın yumuşak doku toprak özelliğini kullanarak kumlama yöntemiyle alevlerle susuz mücadele edecek yerli yangınla mücadele aracı üretilmeyi bekliyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi ve tasarımcı Doç. Dr. Hakan Gürsu, dünyada orman yangınlarının artması ne

ORMAN YANGINLARIYLA 'KUMLAMA YÖNTEMİ'YLE MÜCADELE EDECEK YERLİ ARAÇ

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi ve tasarımcı Doç. Dr. Hakan Gürsu, dünyada orman yangınlarının artması nedeniyle on yıl önce ekibiyle yangınlarla susuz mücadele edecek bir araç tasarladı.

Yangın öncesinde, yanma riski bulunan alanların üzerini kumla örtme, yangın anında alevleri söndürme ya da yayılmasını engelleme, yangın sonrasında ise dikilecek ağaçlar için kazı yapma imkanı sunan araç, 540 beygir gücünde tasarlandı.

Gürsu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, prototipi hazırlanan aracın hammadde olarak ormanın yumuşak doku toprak özelliğini kullandığını belirterek "En büyük özelliği, ormanın kendi katı malzemesini kullanarak dünyanın en eski bilinen yöntemiyle ateş söndürme eylemini gerçekleştirmesi." dedi.

Gürsu, "Ateş Şövalyesi" (Fire Knight) adını verdikleri aracın özellikleri ve çalışma şekline ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2021, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1