OTOMOTİV ADANMIŞ SONRASI VERİM VE HİZMETLERİ ALANI 2021'DEN UMUTLU

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) üyelerinin yarıya yakını, 2021'de yüzdelik 10-20 nema hedefliyor.

OTOMOTİV ADANMIŞ SONRASI VERİM VE HİZMETLERİ ALANI 2021'DEN UMUTLU
İstanbul

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) üyelerinin yarıya yakını, bu sene yüzdelik 10-20 gelişme bekliyor.

OSS, 2020 ve 2021 yıllarına bağlı üyelerine müteveccih düzenlemiş olduğu sormaca çalışmasının neticelerini açıkladı.

Salgının tesiri ile sabık 2020'nin peşi sıra ankete eklenmiş olan üyelerin yüzdelik 68'i ofisten çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti. Katılımcıların yüzdelik 62'si 2019'a layıkıyla 2020'nin iktisadi manada elan fazlalık müşterek seyirde geçmiş olduğu görüşünde birleşti.

Geçen sene salgın, yüzdelik 71 ile uzuv şirketlerin iktisadi manada etkilendiği en ehemmiyetli etmen olurken, salgını yüzdelik 18 ile dövizdeki çabukluk izleme etti.

Satış sonrası pazarının 2020 değerlendirmesine bakıldığında, üyelerin yarıya yakını, pazarın beklentilerinin üstünde seyrettiğini ve yüzdelik 5-10 büyüdüklerini belirtirken, iştirakçilerin dörtte biri, yüzdelik 20'si gelişme kaydederek iyice güzel müşterek sene geçirdiklerini aktardı.

Sektörde gelişme bekleniyor

Ankete eklenmiş olan OSS üyelerinin yarıya yakını, 2021 senesinde yüzdelik 10-20 ortada gelişme bekliyor.

Katılımcıların yüzdelik 31'lik kesimi, otomotiv satış sonrası pazarındaki en ehemmiyetli sıkıntısı Kovid-19 adına belirtirken, benzeri miktarda uzuv ise tahsilat ve ifa problemlerinin 2021'in esas sıkıntısı olabileceği yönündeki görüşünü aktardı.

"Gelecekte otomotiv adanmış sonrası pazarını etkileyecek en ehemmiyetli anahtar trendin ne olacağı" sorusuna üyelerin yarısı, "elektrikli araçlar" cevabını verirken, bu cevabı denk oranlarla dijitalleşme ile satın kabul etme ve birleşmeler izleme etti.

Üyelerin yarısından fazlası, 2021 senesinde adam kazanmak düşüncesince dijitalleşme ve teknolojiye envestisman yapmayı izlemsel planlarının müşterek numara sırasına koyarken, yüzdelik 28'i markalarına envestisman yapmayı, yüzdelik 12'si ise diyar dışı pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirtti.

Açıklamada görüşlerine arazi maruz OSS Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Özalp, 1995 yılından günümüze bu piyasanın gelişmesini ve büyümesini getirmek misyonuyla cereyan fail OSS'nin, çağ 200'den çok üyesi ile adanmış sonrası pazarının etkili müşterek oluşumu durumuna geldiğini belirtti.

Özalp, 2020 yılına ilişkin, "Kamu ilişkilerine bu çevrim iyice ehemmiyet verdik. Yıl boyu sektörümüzü alakadar konulardaki sıkıntıları alakadar mercilere aktardık, istişarelerde bulunduk, çözümün ortağı kazanmak düşüncesince mevcut gücümüzle çalıştık." ifadelerini kullandı.

Kovid-19 eğrisinin en bayır noktasında ve izleme fail aylardaki iyilik çağında OSS üyelerinin sefer haritasına da yer veren Özalp, "2020 yılı, OSS üyeleri düşüncesince iri külfet ekiplerini dimdik avlamak ve satışlardaki umumi düşme ile başa çıkmış dışında, öngörülemeyen müşterek pazarda dalgalanan talebi izleme buyurmak oldu. Son devirde parçaların ve mamüllerin bulunabilirliği herhangi müşterek zamankinden elan ehemmiyetli duruma geldi." değerlendirmesinde bulundu.

OSS olarak, otomotiv adanmış sonrası alanının Avrupa'daki bina kuruluşu FIGIEFA'nın gündemini de izleme ettiklerini ve kol paydaşlarına sunduklarını aktaran Özalp, şunları kaydetti:

"En ehemmiyetli gündemlerden müşterek tanesi, AB Parlamentosu'nun serbest müşterek araştırma-danışma şirketine Avrupa çapında gidiş belirleme tutanağı hazırlamasıdır. Bunun en ehemmiyetli ayağı, hepsi tarafların anahtar içi bilgiye ulaşımı konusudur. ‘Taşımacılığın ve Mobilitenin Geleceği’ başlığı altında çıkma bu raporun mart ayında yayınlanması bekleniyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1