OTOMOTİVDE 'BOL AYRIŞIK VE KAMPANYALI' BİRLİKTE SENE BEKLENİYOR

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu, "Araç bulunurluğu noktasında rastgele birlikte metres yahut salgının apayrı birlikte şekliyle karşılaşılmazsa 2020'deki teessürat yaşanmaz." dedi.

OTOMOTİVDE 'BOL AYRIŞIK VE KAMPANYALI' BİRLİKTE SENE BEKLENİYOR
İstanbul

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, araç bulunurluğu noktasında rastgele ortak metres yahut salgının ayrıksı ortak şekliyle karşılaşılmaması biçiminde 2020'deki sıkıntıların yaşanmayacağını belirterek, "(2021'de) Satışların ayrımsız enerjide bitmeme etmesi düşüncesince kampanyaların ağırlıkta olduğu, satışların kampanyalarla süslendiği ortak seneyi daima beraberce yaşayabiliriz." dedi.

Şahsuvaroğlu, 2020 yılı otomotiv pazarı ve 2021 beklentilerine bağlı AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 2020 yılı başlangıcında öngörülen satı adetlerine ulaşıldığını, 2018 ve 2019'da ertelenen ilginin 2020'ye yansıdığını söyledi.

Salgının geçmiş dönemlerindeki düşüşün arkası sıra Türkiye otomotiv pazarının toparlandığını ve hızlandığını tabir fail Şahsuvaroğlu, henüz sonradan faizlerin artması, dövizin yükselmesi ve finansman koşullarının sıkılaşmasıyla ilkin teşrinisani ve açıklık ayında pazarın "soğuduğunu" vurguladı.

Şahsuvaroğlu, "Aslında kasım, açıklık ayları da dobra gitseydi bugün 800 bin üstü adetleri konuşuyor olurduk. Ama kasım, açıklık ayında gördük ki meydan bizlere bundan sonradan adım adım soğuyacağının işaretlerini veriyor. Ama sene sonu ortalık rakamı, en azından bu sahanın 2021, 2022 ve 2023 yılları düşüncesince de imge vadeden ortak numara oldu." gibi konuştu.

"Faizler az olduğunda otomotiv cereyan ediyor"

Murat Şahsuvaroğlu, teşrinisani ve açıklık ayında piyasadaki soğumanın faizlerin yükselmesiyle ortaya çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

"Finansal sıkılaştırma tedbirleri açıklandı, Merkez Bankasının dünkü yönetimi güven iştahının yavaşlaması gerektiğine ayraç etti. Çünkü gayrı tarafta şişkinlik var. Merkez Bankası repo silahını çekti. Ama repo silahını çekmiş bulunduğu devir da esasen dağınık alanının dizine sıkmış oluyor. Yani buradaki en ehemmiyetli şey, Türkiye'de maatteessüf faizler akıllıca bulunduğu devir şahısların araba alabilecek güçleri olabiliyor. Çünkü otomobil, üstündeki bağış yükünden çevre fiyatlı ortak emtia. Siz bunun alıntı işini kolaylaştırırsanız, bunu almaya akıllıca bir duruma getirirseniz, bunu hem derinliğine vadede hem az faizle sağlarsanız otomotiv cereyan ediyor. Kasım ve aralıkta da ahacık bunun birlik tersi olunca icap istemez meydan yavaşladı."

Şahsuvaroğlu, salgına erinç aşılamada ortak derece kaydettikten sonradan sektörde ikinci çeyrekle bu arada adım adım toparlanma beklediklerini fakat burada repo oranlarının da ehemmiyetli ortak belirleyici öge olacağını vurguladı.

Bunu 2018 ve 2019'da da yaşadıklarını aktaran Şahsuvaroğlu, şöyleki bitmeme etti:

"Yüksek faizin bulunduğu yerde otomotiv perakendeciliği çalışmıyor, şu demek oluyor ki araç satılmıyor. Faiz de ortak yerden sonradan gerilim gibi... Yani hem aşkın düşüğü tıpkı zamanda aşkın yükseği zararlı. Yani bunun ılıman yöntemini bulmamız lazım. Ama dövizin ortak güzel ateşini düşürdükten sonra… Ondan sonradan ego inanıyorum ki geçmiş çeyrekte Avrupa'da da gücük ay ve mart ayında aşılanmayla beraberce adım adım işler zımnında girer. Aşılanma sonrası ilkin ekonominin ortak hacim toparlanması namına ikinci çeyrekte yetiştirici ve dış alımcı şirketlerin kampanyasını görürüz. İnşallah üçüncü çeyrekte de iktisat yeteri kadar soğumuş mümkün ve adım adım bundan sonradan faizlerin indirilmiş bulunduğu ortak sürece girmiş oluruz."

"750-800 bin bandında 2021 yılını kapatırız"

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu, 2021 öngörülerini paylaşırken, "Eğer ortak değişinim süreci yaşamazsak, ayrıksı ortak metres gelmezse, ayrımlı ortak durumla erinç karşıya kalmazsak ego 2021'in minimum 2020 derece dobra ortak sonuçla, şu demek oluyor ki 750-800 binlerle kapanacağını söyleyebilirim. Bunu da neye isnaden söylüyorum? Karşımızda henüz öngörülebilir ortak iktisat göreceğiz. Öngörülebilir ortak döviz kuru, öngörülebilir ortak faiz, iddialı sıfır lakin rahat de sıfır ortak tevdiat faizi… Yani hakeza ortak sistemde ego inanıyorum ki 2021 yılını da 750-800 bin bandında kapatırız." sanarak konuştu.

"2021'de otomotiv üreticileri ve ithalatçılarının 2020 satışlarının altında kalacaklarını düşünmüyorum"

Murat Şahsuvaroğlu, araç bulunurluğu noktasında rastgele ortak metres yahut salgının ayrıksı ortak şekliyle karşılaşılmaması biçiminde 2020'deki sıkıntıların yaşanmayacağını dile getirdi.

2021'in, otomotivde "bol türlü ve kampanyalı" ortak sene olacağına ayraç fail Şahsuvaroğlu, "2021 senesinde otomotiv üreticilerinin ve ithalatçılarının 2020 satışlarının altında kalacaklarını düşünmüyorum. Dolayısıyla 2020'nin altında tükenmek düşüncesince üreticiler, ithalatçılar az faizli kampanyalarla satışlarının gücünü düşürmezler. Satışların ayrımsız enerjide bitmeme etmesi düşüncesince kampanyaların ağırlıkta olduğu, satışların kampanyalarla süslendiği ortak seneyi daima beraberce yaşayabiliriz." dedi.

"Piyasada yeteri kadar ikinci el var, bulunurluk hat safhada"

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahsuvaroğlu, ikinci el piyasasında fiyatların adım adım normale dönmeye başladığını tabir ederek, şunları kaydetti:

"Bugün gelinen noktada görüyoruz ki piyasada yeteri kadar ikinci el var, bulunurluk hat safhada. İnternet sitelerine girin bakın, 3 ay evvela maksut fiyatla bugünün ortada minimum 30 bin TL ayırt var. Demek ki rastgele ortak obje normale dönüyor. İkinci elde de sabreden, bekleyen, az buçuk acelesi olmayanlar 3 ay evvela 200 bin TL'ye alacağı arabayı bugün 160-170 bin TL'ye alabilecek durumda. Artık akla yatkın fiyatına satın alınacak. İkinci el araç üstündeki o baş döndürücü köpük gitti. İkinci elin şu anda dosdoğru ortak zemine oturduğunu görüyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1